Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Roksana Jędrzejewska-Wróbel

2014-11-26 przez Biblioteka

Dnia 26 listopada 2014 r. Biblioteka Publiczna zorganizowała 2 spotkania autorskie z Panią Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książek dla najmłodszych, laureatką wielu nagród i wyróżnień.

Uczestnikami pierwszego  spotkania  byli uczniowie klas drugich i trzecich ze Szkoły Podstawowej im. Stefana  Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim. Drugie spotkanie odbyło się w Samorządowym Przedszkolu.

Autorka swoim ciekawym i zabawnym podejściem opowiadała w jaki sposób rodzą się pomysły na książkę. Przede wszystkim dzięki wyobraźni, która jest siłą ogromną. Dzięki niej najzwyklejszy patyczek czy szary sznurek może zmienić swoje przeznaczenie i być inspiracją do napisania książki. W ten sposób powstała "Sznurkowa historia" - opowieść o zmiennych kolejach losu zwykłego sznurka.

W pisaniu książek ważna jest też przede wszystkim wnikliwa obserwacja ludzi i  ich zachowania, bo właśnie w nich jest najwięcej pomysłów na ciekawą opowieść. Przykładem tego może być "Kamienica" - książka o szacunku dla odmienności, indywidualizmie i niestandardowym podejściu do życia. Bohaterami tej historii są mieszkańcy kamienicy Pod Świńskim Ryjem, do której znienacka wprowadza się nowa świnka – indywidualistka Klara z dużą dozą wyobraźni i nieposkromionej kreatywności.

"Siedmiu wspaniałych i sześć innych nie całkiem nieznanych historii" - opowiada o współczesnych problemach naszych dzieci, o potrzebie akceptacji i miłości. Dzisiaj dzieci mają o wiele więcej zabawek niż my w ich wieku ale czy mniej problemów? Człowiekowi wystarczy okazać odrobinę ciepła i dobroci a może się zmienić jeśli tylko zapragnie tak jak „Gębolud” – straszny czarownik, zawsze brudny, w złym humorze, nie dbający o ogród i domek.
Opowiadając o Florce autorka zachęcała dzieci do pisania własnych pamiętników i listów.

Na zakończenie pisarka zaangażowała uczestników do wspólnej zabawy. Dzieci wcielały się w rolę pisarza, wydawcy, drukarza, ilustratora i bibliotekarza,  zdobywając wiedzę o procesie powstawania książki.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki