Rozwesołki - Spotkanie z Joanną Papuzińską

2008-11-13 przez Biblioteka

13 listopada był w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach dniem wyjątkowym, gdyż zaszczyciła nas swoja obecnością Pani Joanna Papuzińska, znana i ceniona autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci. Największą popularność wśród najmłodszych czytelników zdobyły takie pozycje jak ”Nasza mama czarodziejka” „ Agnieszka opowiada bajkę”, „ Skrzydlatek”, „ Czarna łapa” oraz cykl książek o przygodach diabełka Rokisia. Joanna Papuzińska zajmuje się nie tylko pisaniem książek dla dzieci, ale jest również inicjatorką konferencji i seminariów na temat literatury dziecięcej oraz autorką prac z tej dziedziny. Jest pracownikiem naukowym, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, krytykiem literackim.

Dorosłych czytelników z pewnością zainteresuje książka ”Darowane kreski”. Są to wspomnienia autorki z dzieciństwa spędzonego w Warszawie w okresie wojny i pierwszych lat po niej. Książka została wyróżniona Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Janusza Korczaka.

Z tą uznaną i nagradzaną autorką spotkali się uczniowie z klas I - III ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach i w Podgrabiu oraz 5 i 6 - latki z Przedszkola Samorządowego w Niepołomicach.
Spotkanie z uczniami Szkół Podstawowych rozpoczęło się od zaimprowizowanej konferencji prasowej. Padały różnorakie pytania. Dzieci chciały dowiedzieć się, w jaki sposób autorka pisze książki, skąd czerpie do nich pomysły, czy pisarstwo było jej wymarzonym zawodem, co czytała w dzieciństwie, jaka jest jej ulubiona książka itp.

Pani Joanna z wielka cierpliwością, doświadczeniem i zrozumieniem odpowiadała na zadawane pytania. Na życzenie uczestników wyjaśniła również, skąd wziął się pomysł na „Naszą mamę czarodziejkę,”
Przedszkolaki natomiast sprawili miłą niespodziankę naszemu gościowi recytując z pamięci wybrane wierszyki z tomików autorstwa Pani Joanny Papuzińskiej.

W trakcie obydwu spotkań autorka prezentowała najnowsze książki , czytając na głos ich fragmenty. „Była sobie Wronka” to opowieść napisana prozą, o tym jak pewien chłopiec uczył wronkę fruwać. „ Kapelusze” – zbiór kilkunastu zabawnych wierszy o grzybach szczególnie spodobał się przedszkolakom, którzy nie tylko uważnie słuchali , ale też doskonale rozpoznawali i nazywali grzyby. I wreszcie „Rozwesołki” – wiersze do zgadywania napisane w wymyślonym przez autorkę języku szachrajskim, przekręcalskim i na opak. Dzieci doskonale sobie poradziły „tłumacząc” czytane teksty na język polski, a było przy tym dużo śmiechu i dobrej zabawy.

Na zakończenie Joanna Papuzińska rozdała ogromną ilość autografów wraz z dedykacjami. Po autografy najmłodsi cierpliwie czekali w długiej kolejce. Autorka wpisała się również do Kroniki i Księgi Pamiątkowej naszej Biblioteki
Dziękując za niezwykłe spotkanie wręczono zacnemu gościowi książkę pt.” Ludzie królewskich Niepołomic”. Natomiast prezentem od dzieci z Przedszkola były samodzielnie wykonane przez nich ilustrowane albumiki.