"Śladami Stasia i Nel" czyli podróż do afrykańskiej pustyni i puszczy

2016-09-23 przez Biblioteka

21 września po wakacyjnej przerwie wyruszyliśmy z 5 i 6- letnimi dziećmi w pierwszą "Podróż po dziecięcej literaturze". Na wstępie zajęć mali uczestnicy przywoływali w pamięci cudowne chwile letniego wypoczynku, obfitujące często w różne zdarzenia i przygody.

Aby pozostać w tematyce przygodowo-podróżniczej udaliśmy się tego popołudnia śladami Stasia i Nel – pary głównych bohaterów powieści H. Sienkiewicza pt. "W pustyni i w puszczy". Ciekawe, chwilami niezwykle dramatyczne i niebezpieczne przygody dzieci w Afryce skupiły uwagę małych uczestników. Dzieci z zainteresowaniem również chłonęły informacje o Czarnym Lądzie –jego historii, geografii i przyrodzie. Wiadomości te zaczerpnięto z książki E. Szełąg pt. "Poznajemy świat" z serii "Klub Małych Podróżników".

Potem nastąpiła prezentacja multimedialna obrazująca chyba najciekawszą przygodę Stasia i Nel z afrykańskim słoniem, uwięzionym pośród olbrzymich skał. Pokaz zdjęć i ilustracji wzbogacono czytaniem fragmentów powieści opisujących zabawy Nel ze słoniem Kingiem oraz jego uwolnienie przez dzielnego Stasia Tarkowskiego.

Po zakończonej prezentacji w ruch poszły kredki, pastele i pisaki, w efekcie czego powstały ilustracje obrazujące przedstawione zdarzenia z powieści. Pracom manualnym „towarzyszyły” ciekawostki o zwierzętach sawanny
Sprawdzianem zaś zdobytej wiedzy o Afryce były zagadki premiowane drobnymi nagrodami.