"Śladami Stasia i Nel" w Woli Batorskiej

2017-04-26 przez Biblioteka

25 kwietnia Biblioteka Publiczna w Woli Batorskiej (z powodu remontu) zawitała w gościnne progi tutejszej szkoły podstawowej z prelekcją fotografującego podróżnika. Był nim Marcin Złomski, który  swoimi wrażeniami dzieli się podczas profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych i w swych albumach autorskich tj.: "Tybet, w kraju ginącej kultury", "Japonia-od tropików Okinawy do zabytków Kioto,"Boliwia-Tybet Ameryki","Indonezja w cieniu wulkanów"

W Woli Batorskiej w prelekcji "Śladami Stasia i Nel" zabrał pan Marcin młodych widzów, uczniów klas V i VI na spotkanie z Czarnym Lądem, na szlak, jaki ponad 100 lat temu przebyli bohaterowie powieści Henryka Sienkiewicza " W pustyni i w puszczy".

Podczas multimedialnej wyprawy dzieci podróżowały statkiem po Nilu, wysłużonym pociągiem przez Pustynię Nubijską, a także ciężarówkami przez afrykańskie bezdroża. W czasie wirtualnego safari spotkały wiele dzikich zwierząt. Podziwiały również piękno afrykańskiego krajobrazu, zielone góry Siemen w Etiopii, piaszczyste plaże Zanzibaru oraz rozłożyste baobaby, które były schronieniem dla wędrujących po Afryce Stasia i Nel. Na koniec wszystkie dzieci będące na sali ruszyły w stronę stolików, na których podróżnik wyłożył pamiątki z Afryki. Największe wrażenie zrobiły afrykańskie maski.

Nasza godzinna podróż trwała ponad godzinę, w czasie której padło wiele pytań i odpowiedzi. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zachęci do lektury tych wszystkich, którzy nie czytali jeszcze książki Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".