Spacerkiem po rymach Juliana Tuwima

2013-02-05 przez Biblioteka

Na pierwszym w tym roku spotkaniu dla 5 i 6-latków  z cyklu „Podróże po dziecięcej literaturze” sięgnęliśmy po zabawne i pełne humoru wiersze Juliana Tuwima. Okazją do „zajrzenia” w kolorowy świat wierszy poety był fakt, iż rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima. Mija bowiem 60 lat od jego śmierci i 100 lat od debiutu poetyckiego - publikacji wiersza „Prośba” w Kurierze Warszawskim.

Na spotkaniu,  z tomiku „Najpiękniejsze wiersze dla dzieci „ wybraliśmy  „Lokomotywę”, którą   przedstawiono  maluchom w wersji „czytanej” i „śpiewanej”. W trakcie prezentacji dzieci uzupełniały brakujące rymy, doskonale  wiedziały też , ile wagonów było podoczepianych do lokomotywy i co się w nich mieściło. Propozycją, która zapewniła  małym uczestnikom  fantastyczną zabawę  było wspólne wykonywanie z kolorowego papieru wesołej lokomotywy z wagonikami, ”mknącej po torach, przez tunel, przez pola, przez las”.

Z pewnością  na kolejnych spotkaniach  dla najmłodszych, wybierzemy się ponownie w podróż po ”cudownej i zabawnej krainie” najpiękniejszych wierszy tego wybitnego poety.