Spotkanie autorskie z Barbarą Ciwoniuk w Podłężu

2011-10-19 przez Biblioteka

W środowy poranek 19 października 2011 r. biblioteka w Podłężu "oczekuje" na spotkanie autorskie z pisarką książek dla młodzieży Barbarą Ciwoniuk. Najpierw zjawiają się uczniowie 6 klasy naszej Szkoły Podstawowej wraz z Paniami Zofią Suślik i Elżbietą Olszewską. Chwila niepewności i oto, punktualnie o 9.00, w drzwiach pojawia się nasz Gość. Zaczynamy!!!
Barbara Ciwoniuk przyjechała do nas z Suwałk, gdzie mieszka i pisze książki. Choć pisaniem zajęła się stosunkowo niedawno, to już może poszczycić się ośmioma powieściami, z których dwie: "Igor" i "Ania" były nominowane do prestiżowych nagród polskiej sekcji IBBY.
Literacki sukces oraz zainteresowanie młodych czytelników książki Ciwoniuk zyskały dzięki swej aktualnej i ważnej dla młodych ludzi tematyce. Wciąż bowiem istotne są problemy wieku dorastania: pierwsze szkolne przyjaźnie, pierwsze zauroczenia i zakochania. Ale także kłopoty rodzinne i brak zrozumienia ze strony dorosłych. Konflikty w gronie rówieśników, agresja i przemoc w szkole. Wyobcowanie i osamotnienie w grupie rówieśników. Te tematy, zaczerpnięte z kart swoich książek, poruszyła w czasie rozmowy z młodzieżą Pani Ciwoniuk. Uczestników spotkania szczególnie zainteresował bohater jednej z powieści – tytułowy Igor, cierpiący na dysleksję. Ta dysfunkcja bardzo komplikuje mu życie. Choć Igor na każdym kroku spotyka się z przykrymi dla niego sytuacjami, to za wszelką cenę stara się zapanować nad swą słabością i pokonać "Panią D" (jak żartobliwie nazywa dysleksję). Każdy nastolatek może utożsamić się z bohaterami książek Barbary Ciwoniuk: Igorem, Alfim, Zachem, Jackiem i wieloma innymi. Bo książki opowiadają również o bezinteresownej przyjaźni, lepszych lub gorszych relacjach z rówieśnikami i rodziną, poruszają sprawy, które dotyczą wielu młodych ludzi.
Spotkanie upływało w sympatycznej atmosferze. Nawet nie zauważyliśmy kiedy minęła 10.30 i trzeba było zakończyć naszą podróż po świecie książek. Wkrótce wokół autorki zgromadziła się grupa chętnych po autografy i dedykacje.
Wydaje się, że uczestnicy spotkania chętnie będą sięgać po książki Barbary Ciwoniuk, która wspaniale potrafi pokazać jak radzić sobie z sytuacjami, które czasem wydają się bez wyjścia.
Pozdrawiamy Pani Basiu i czekamy na kolejne młodzieżowe historie!!!