Spotkanie autorskie z Joanną Olech

2009-12-04 przez Biblioteka

1 grudnia 2009r. w Bibliotece Publicznej W Woli Batorskiej gościła Joanna Olech - autorka książek dla dzieci i ilustratorka, laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. im.Kornela Makuszyńskiego. Joanna Olech publikuje również artykuły w prasie na temat literatury dziecięcej i jest jurorem konkursów literackich i ilustratorskich.
Zgromadzonej publiczności czyli uczniom klas czwartych i piątych ze Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej opowiadała m in. o tym jak została pisarką. Przypomniała, że aby napisać książkę nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły. Pisarzem może zostać każdy, niezależnie od kwalifikacji i wykonywanego zawodu oraz zachęcała do twórczych prób i udziału w konkursach literackich. Przedstawiała napisane i zilustrowane przez siebie książki. Czytała fragmenty "Dynastii Miziołków, zadawała rozbawionym dzieciom pytania, a za prawidłowe odpowiedzi rozdawała słodycze.Publiczność wybierała spośród chłopców obecnych na spotkaniu tych najbardziej podobnych do Miziołka. Dużo emocji wzbudziła zabawa z udziałem trzech uczestników, których zadaniem było wymślić historie o smoku wesołym, smutnym i wściekłym. Gdy dzieci opowiadały historie o smokach, autorka rysowała ich postacie na tablicy. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań naszemu gościowi. Dowiedzieli sie mi.in. że często pod postaciami bohaterów jej książek kryją się bliscy autorki i ich przygody.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali dedykacje w książkach, które mogli zakupić po spotkaniu oraz na specjalnych kartkach z pieczątkami "Dynastii Miziołków", "Pompona w rodzinie Fisiów" i "Nieobliczalnych owieczek". Niezwykły urok i spontaniczność Joanny Olech, jej kontakt z dziećmi sprawiły, że było to spotkanie niezwykle fascynujące i zapewne twórcze dla wielu uczniów.