Spotkanie w Bibliotece z Michałem Rusinkiem w rytmie poloneza, walca i mazurka

2010-04-22 przez Biblioteka

22 kwietnia uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Michałem Rusinkiem, zorganizowanym przez niepołomicką Bibliotekę.
Na co dzień Michał Rusinek zajmuje się bardzo poważnymi sprawami: wykłada (jako adiunkt) teorię literatury i retorykę na Wydziale Polonistyki UJ, pisze teksty naukowe, jest sekretarzem poetki, laureatki nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, tłumaczy ksiązki dla dzieci (np. A.A.Milne’a, „Piotrusia Pana” oraz nowe przygody Misia Paddingtona). Jest również autorem książek dla najmłodszych takich jak „Mały Chopin”, „Jak przeklinać” oraz „Jak robić przekręty”.

Na wstępie spotkania pisarz w zabawny sposób prowadząc jednocześnie dialog z młodymi słuchaczami opowiadał o tym czym są polonezy, mazurki, ronda i wariacje. Oczywiście nie chodziło o samochód, ciasto wielkanocne czy rondo na skrzyżowaniu ulicznym, lecz o utwory skomponowane przez wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina, o czym, jak się okazało dzieci doskonale wiedziały.
Autor zaprezentował też czytając na głos kilka rymowanych tekstów z książki „Jak robić przekręty”, w które to teksty wplecione były słowa przekręcane przez dzieci np. „muchorowik” (muchomor), „dinożaur” (dinozaur )czy „kepucz” (keczup). Następnie w swojej kolejnej rymowanej książce pt. „Jak przeklinać” pisarz przekonywał najmłodszych do używania literackich, czasami dziwacznych określeń zamiast brzydkich, często przez dzieci niezrozumiałych słów .”Niech mnie rekin powącha”, „Brukiew”,” A niech mnie fąfną gżdryce” to tylko niektóre z nich. Ten dialog autor – widownia wielokrotnie przerywany był spontanicznym śmiechem.

Na zakończenie odbyła się zaimprowizowana konferencja prasowa. Padło mnóstwo pytań, na które nasz gość zwięźle i wyczerpująco odpowiadał. Dzieci były ciekawe ile napisał książek, co skłoniło go do pisania zwłaszcza książek dla dzieci, jaka jest jego ulubiona książka , ilu ma fanów i czy piszą do niego listy.
Po spotkaniu wszyscy chętni mogli nabyć książki Michała Rusinka i uzyskać autograf wraz z osobistą dedykacją.
Spotkanie było bardzo dynamiczne, dzieci z pewnością się nie nudziły a autor dał się poznać jako osoba obdarzona niezwykłą inteligencja, skromnością i poczuciem humoru.