Spotkanie z Anną Onichimowską

2008-04-11 przez Biblioteka

W poniedziałek 7 kwietnia 2008r. gościem Biblioteki Publicznej w Niepołomicach oraz filii w Zabierzowie Bocheńskim była znana pisarka Anna Onichimowska. W dwóch spotkaniach autorskich uczestniczyli uczniowie niepołomickiego Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły oraz Niepublicznego Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego Zabierzowie Bocheńskim

Anna Onichimowska ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim. W swym dorobku ma kilkadziesiąt książek – wierszy, opowiadań, powieści, które pisze dla odbiorców w różnym wieku. Pracuje także jako scenarzysta radiowy, teatralny, telewizyjny i filmowy.

Przeważająca część spotkania była poświęcona dwóm najpopularniejszym cyklom dla młodzieży. Pierwszy z nich obejmuje 4 powieści ( „Samotne wyspy i storczyk”, „Żegnaj na zawsze”, „Trudne powroty” oraz „Bliscy nieznajomi. Bohaterowie tych książek na co dzień muszą podejmować decyzje małe i większe, wreszcie takie, które zaważą na ich dalszym życiu. Drugi cykl porusza ważne problemy społeczne ( narkomanii i sekt) z bestsellerowymi powieściami ”Hera moja miłość” i „Lot Komety”. To także utwory o kryzysie rodziny, granicach wolności, a więc o problemach szczególnie bliskich młodym ludziom. Pisarka zaprezentowała fragmenty z książki „Lot Komety”, zapowiadając, że planuje dalszy ciąg powieści. Przedstawiła również swoją najnowsza książkę „ Dziesięć stron świata” wyróżnioną w konkursie Polskiej sekcji IBBY „ Książka Roku” 2007. To zbiór opowiadań, ukazujących losy piętnastolatków żyjących w różnych miejscach na ziemi.