Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

2016-10-08 przez Biblioteka

7.X. w piątkowy poranek ok. 60 "zerówkowiczów" ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach przybyło do Biblioteki, by spotkać się z Barbarą Gawryluk – autorką książek dla dzieci, tłumaczką literatury szwedzkiej i dziennikarką Radia Kraków.

Kilka jej książek znalazło się na Złotej Liście Fundacji ABC XXI (m. in "Dżok. Legenda o psiej wierności").
Zaś zbiór opowiadań pt. "Zuzanka z Pistacjowego Domu" został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Bohaterami opowiadań Barbary Gawryluk są głównie dzieci i zwierzęta. Ich przygody i niezwykłe historie opisane w książkach są prawdziwe z niewielką tylko domieszką fikcji i wyobraźni.

Na wstępie spotkania mali słuchacze mieli okazję poznać psa Baltica, - bohatera książki pt. "Baltic. Pies, który płynął na krze", którego historią żyła cała Polska. Otóż ten przerażony piesek przez 4 dni płynął Wisłą na krze, aż uratowali go marynarze ze statku badawczego o nazwie R/V Baltica. Pani Barbara niezwykle barwnie opowiedziała dzieciom o tym prawdziwym zdarzeniu, wzbogacając tę opowieść pięknie czytanymi przez Nią fragmentami z kart książki.
Podsumowaniem tejże prezentacji był mały egzamin, który dzieci zaliczyły na "szóstkę", bowiem świetnie wyjaśniły tak trudne pojęcia jak szalupa czy messa.

Następnie uwagę małych słuchaczy skupiły "z życia wzięte" historie pacjentów "Kliniki Zdrowego Chomika".
W ich gronie były zwierzątka "dzikie i domowe, małe i duże, groźne i łagodne", które zawsze mogą liczyć na pomoc weterynarza doktora Wojtka. Dzieciaki szczególnie zaciekawił los Krokodyla Henia, który kaszlał, bo mieszkał w pewnej galerii w za małym akwarium oraz nietoperza Mroczka, który "stracił orientację z powodu hałasu i nie potrafił wrócić do swojego domu".

To było ciepłe i serdeczne spotkanie, pełne emocji , radości i wzruszeń. Milusińscy nie tylko uważnie słuchali, ale też chętnie uczestniczyli w rozmowach z pisarką. Godzinne spotkanie zakończyło się długą kolejką po autografy. Ponieważ pies Baltic okazał się cudownym "złodziejem" dziecięcych serduszek najwięcej dedykacji autorka wpisała do książek
o niebezpiecznej, ale też wzruszającej przygodzie tego niezwykłego psa.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki