Spotkanie z Beatą Ostrowicką w Podłężu

2012-03-16 przez Biblioteka

Ogłoszenie 2012 roku, Rokiem Janusza Korczaka stało się okazją do przybliżenia młodemu pokoleniu, trochę zapomnianego przez potomnych, pedagoga i pisarza. Z tej okazji zaprosiliśmy do Biblioteki Publicznej w Podłężu autorkę znakomitych książek dla dzieci i młodzieży, Panią Beatę Ostrowicką. Jej najnowszy utwór opowiada właśnie o Januszu Korczaku i jest przeznaczony dla młodszych czytelników.
Na spotkanie z pisarką przybyli uczniowie klas 5 Szkoły Podstawowej w Podłężu.
Pani Beata miała przed sobą bardzo trudne zadanie. Jak przybliżyć realia tamtych czasów, jak opowiedzieć o wojnie, gettcie, śmierci w obozach zagłady, tak młodym ludziom? Dlaczego Janusz Korczak był tak wyjątkową osobą, co wyróżniało go jako wychowawcę, o czym opowiadają jego książki?
Kluczem do dialogu stała się postać Panadoktora, jak nazywały go dzieci z sierocińca, który prowadził.
Korczak, który traktuje dzieci jak dorosłych, daje im prawo głosu, podejmowania decyzji, jest dla nich ojcem, lekarzem, nauczycielem. Stara się od nich odsunąć widmo wojny, nieszczęścia i beznadziei. Uczy szacunku, przyjaźni, dobroci i odpowiedzialności. Stwarza dla nich inny świat, gdzie czują się bezpiecznie, kochane i akceptowane. Jest z nimi do końca bo dzieci były dla niego najważniejsze.
„Jest taka historia – opowieść o Januszu Korczaku” to książka niezwykła, śmieszy kiedy czytamy o zabawnych wydarzeniach w Domu Sierot i wzrusza gdy oczyma wyobraźni śledzimy ich ostatnią drogę do Treblinki.
Nasz gość świetnie wprowadził nas w nastrój panujący na kartach opowiadania, piękne ilustracje przybliżyły atmosferę tamtych wojennych lat. Ten jakże trudny temat poruszył dzieci i zachęcił do bliższego poznania bohatera książki.
Dzięki spotkaniu autorskiemu z Panią Beatą Ostrowicką Janusz Korczak nie jest już dla podłęskich piątoklasistów kolejnym nazwiskiem w podręczniku, stał się żywą postacią, bohaterem, kimś wyjątkowym.