Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Spotkanie z Cecylią Knedelek - kuchenną czarodziejką.

2014-05-08 przez Biblioteka

7 maja mali uczestnicy cyklicznych „Podróży po  dziecięcej literaturze” zostali „zabrani” w „kulinarną” podróż do Starego Knedelkowa, podczas której poznali mieszkającą w domu przy ulicy Naleśnikowej 5 Cecylkę Knedelek, niebieskooką dziewczynkę o włosach koloru „pomidora”, uwielbiającą różne kulinarne wyzwania.

Dzięki książce Joanny Krzyżanek pt. „Cecylka Knedelek czyli książka kucharska dla dzieci” najmłodsi mieli okazję poznać również innych sympatycznych mieszkańców tej „smakowitej” miejscowości” m in. Panią Ludmiłę czy Pana Alojzego. Jednak najbardziej „urzekła” dzieci gęś Waleria – najlepsza przyjaciółka Cecylki i jej wyjątkowy pomocnik w kuchni. Następnie najmłodsi i z zainteresowaniem wysłuchali jednej z humorystycznych opowieści o mieszkańcach Knedelkowa. Spotkaniu towarzyszyły zabawy, które wprawiły dzieciaki w doskonały humor. W czasie jednej z nich mali uczestnicy z zasłoniętymi oczami odgadywali, jaki zjedli owoc lub warzywo, a także odpowiadali na pytanie, co  jest potrzebne w kuchni do przyrządzania potraw.

Potem z wyciętych z gazetek reklamowych produktów spożywczych wybierali trzy takie, które najbardziej lubią jeść. Następnym krokiem było naklejanie na zielony bristol karteczek ze zdrowymi produktami zaś na czerwony te, które należy jeść z umiarem. Okazało się, co oczywiście cieszy, że w codziennym menu dzieci dominuje właśnie zdrowa żywność. Na zajęciach nie mogło zabraknąć również „zabawy” w zaimprowizowanej  „bibliotecznej kuchni”.

Pomysł na wykonane truskawkowo -bananowych babeczek i zaczerpnęliśmy z omawianej książki Joanny Krzyżanek. Przygotowanymi samodzielnie ciasteczkami dzieci zajadały się wielką ochotą i smakiem. Te niezwykłe zajęcia literacko-kulinarne zadowoliły z pewnością  nie tylko  miłośników książek, ale także tych, którzy  próbują w kuchni przyrządzić coś naprawdę pysznego.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki