Spotkanie z Elizą Piotrowską w Woli Batorskiej

2010-06-02 przez Biblioteka

Środowy ranek 2 czerwca 2010r. przywitał nas ulewnym deszczem, który uniemożliwił dotarcie do Biblioteki Publicznej uczniom klas 0-III miejscowej szkoły. Spotkanie postanowiono przenieść do szkoły, ponieważ łatwiej tam było dotrzeć pisarce niż blisko 100 maluchom do biblioteki.

Gościem dzieci była pisarka, ilustratorka, tłumaczka i krytyk sztuki Eliza Piotrowska. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i studia specjalistyczne na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Jest autorką "Bajki o czasie", "Cioci Jadzi", "A ja nie pozwolę nudzić się Wam w szkole" i wielu innych książeczek. Stale współpracuje z "Misiem" i "Świerszczykiem".

Spotkanie z dziećmi Eliza Piotrowska rozpoczęła od "Przewodnika po Rzymie", z którego uczestnicy nauczyli się kilku słów i gestów w języku włoskim.Doskonale orientowali się na mapie, określając położenie miejsc na podstawie "Książeczka - wycieczka po miastach i miasteczkach". Najmłodsi rozpoznawli ukryte w rysunkach literki z "Alfabecika dla dzieci". Autorka przedstawiła kolejne swe książki, aktywizując uczniów do czynnego uczestnictwa w spotkaniu. Dzieci odpowiadały na liczane pytania Pani Elizy i sami je zadawali.Dowiedzieli się m.in., że gdyby nie była pisarką zostałaby kompozytorem. Najważniejszą dla niej z dotychczas wydanych książek jest "Ciocia Jadzia, z której bohaterką pisarka najbardziej się utożsamia. Niezwykle ważnym momentem w jej życiu było poznanie znakomitej poetki Danuty Wawiłow, która opiekowała się młodymi poetami.

W miłej atmosferze czas spotkania dobiegł końca. Za ciekawe przeżycia dzieci podziękowały oklaskami i bukietem kwiatów, a pisarka odwdzięczyła się ilustrowanymi autografami.