Spotkanie z Joanną Olech

2008-10-24 przez Biblioteka

Joanna Olech z wykształcenia grafik, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek Polskiej Sekcji IBBY.

„ Dynastia Miziołków”, realistyczny, bardzo zabawny rodzinny serial powieściowy był jej debiutem literackim. Kolejne książki to „ Gdzie diabeł mówi do usług”, „Trudne słówka” i „Pompon w rodzinie Fisiów”.

Za teksty książek i ilustracje autorka otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej sekcji IBBY. Jej „Czerwony Kapturek”(seria Niebaśnie) otrzymał wyróżnienie w konkursie na Najpiękniejsze Książki Roku 2005. Joanna Olech publikuje również artykuły w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Dziecku i wielu innych.

W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie trzech klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach. Autorka prezentowała młodej publiczności napisane i zilustrowane przez siebie książki. Czytane przez nią fragmenty „ Dynastii Miziołków” wywoływały potężne salwy śmiechu. Joanna Olech zaproponowała też zabawę, w czasie której, czytelnicy wykazali się doskonałą znajomością treści Miziołków. Na wszystkie pytania bezbłędnie odpowiadali, za co nagradzani byli cukierkami. Również konkurs dotyczący książki „ Gdzie diabeł mówi do usług” premiowany był słodyczami.

Następnie do kolejnej zabawy zgłosiło się trzech uczestników, których zadaniem było wymyślić historie o smoku wesołym, smutnym i wściekłym. Gdy dzieci opowiadały historie o smokach, autorka rysowała ich wizerunki na tablicy. Wszystkie opowiadania były ciekawe, ale jedno z nich zostało szczególnie wyróżnione gromkimi brawami.