Spotkanie z legendami w scenerii bibliotecznych książek

2017-05-29 przez Biblioteka

25 maja deszczowa pogoda nie przeszkodziła 18 osobowej grupie 5 i 6- latków ze Szkoły Podstawowej Nr 142 w Krakowie, by złożyć wizytę w niepołomickiej Bibliotece. Spotkanie rozpoczęliśmy od spaceru po bibliotecznych oddziałach, zwracając uwagę dzieci na bogaty i różnorodny księgozbiór, warunki i sposób jego wypożyczania oraz na aranżacje wnętrz, niezwykle kolorowych i przyjaznych dla czytelników. Poruszono również temat odpowiedniego zachowania się w Bibliotece oraz konieczności poszanowania książek z niej wypożyczonych.

Mali uczestnicy nie tylko uważnie słuchali prowadzącej spotkanie, ale również aktywnie włączali się do rozmów m in. na temat przeczytanych książeczek czy ulubionych bohaterów literackich. Oczywiście w scenariuszu zaplanowanego spotkania nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Tym razem w formie teatrzyku Kamishibai zaprezentowano dzieciom legendę o trzech braciach Lechu, Czechu i Rusie. Dzięki tekstowi w opracowaniu Katarzyny Małkowskiej i zmieniającym się ilustracjom mali widzowie mogli przenieść się w dawne czasy i zapoznać się z historią powstania państw, zwłaszcza Polski. Legendzie o początkach państwa polskiego” towarzyszyły” też opowieści związane z królewskimi Niepołomicami. Dzieci poznały zatem Justynę leśniczankę, która celnym strzałem z kuszy śmiertelnie ugodziła króla puszczy – tura, ratując życie królowi Stefanowi Batoremu. Dowiedziały się również dlaczego króla Kazimierza Wielkiego nazywanego „ królem chłopów” i wreszcie dlaczego ufundował on kościół w Niepołomicach.

Wszystkie zaprezentowane legendy stały potem się inspiracją zajęć manualno-plastycznych. Poziom artystyczny wykonanych przez dzieci prac był naprawdę wysoki. „ Od królewskich koron pięknie ozdobionych, orłów białych na czerwonym tle” i ilustracji przedstawiających niepołomicki kościół nie można było” oderwać oczu”. By wizyta w Bibliotece zapisała się na dłużej w pamięci przedszkolaków wręczono im książeczki –prezenty ufundowane przez niepołomicką książnicę.