Spotkanie z Łukaszem Dębskim i Anną Kaszubą - Dębską

2009-03-18 przez Biblioteka

W środę 18.03.2009 r. gościlismy w Bibliotece w Niepołomicach Łukasza Dębskiego-poetę, prozaika, autora książek m. in. "Pociągu z literkami", "Łamigłówek", "Łamisłówek" oraz serii przewodników dla dzieci: "Francja", "Grecja", "Włochy". Pisarzowi towarzyszyła żona Anna Kaszuba-Dębska, z wykształcenia malarka, autorka kolorowych i bardzo oryginalnych ilustracji do książek zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl.0 b, I c i II c ze Szkoły Podstawowej im. króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach. Autor wprowadził małych czytelników w świat swoich książek prezentując wiersze z tomiku "Wiórki ,wiewiórki inne bajki wierszem" oraz "Krówki, mrówki i inne bajki wierszem". Zapraszał również dzieci do wspólnego czytania tekstów. I tak razem przeczytany wiersz pt. "Rabarbar Barbary był świetną zabawą dla dzieci i "gimnastyką dla języka".

Wielką frajdę sprawiło im rysowanie z panią Anną, która podpowiadała jak krok po kroku wykonać ilustracje przedstawiające Misia, Kurę i Krowę – bohaterów wierszy Łukasza Dębskiego. Nie zabrakło też w czasie spotkania konkursów. W jednym z nich , w konkursie szybkiego czytania łamisłówek i łamigłówek w szranki stanęli nauczyciele, którzy z trudnym tekstem świetnie sobie poradzili, uzyskując znakomite czasy przy ogromnym dopingu swoich podopiecznych. Była też zagadka detektywistyczno – kryminalna w oparciu o wiersz "Detektyw Baran i sprawa ukąszenia Bobra. Za prawidłowo rozwiązaną zagadkę zwycięzca otrzymał w nagrodę książkę z autografem autora. W finale spotkania dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały 10-minutowy film animowany pt. "Felicjanek 10", który jest autorskim projektem Anny Kaszuby-Dębskiej, zainspirowanym autentycznym zdarzeniem z dzieciństwa małego Lolka – Karola Wojtyły.

W podziękowaniu za spotkanie prezentem od dzieci były laurki i kwiaty. Tradycyjnie już bibliotekarze wręczyli tym niezwykle serdecznym i sympatycznym gościom książkę, która przypominać im będzie pobyt w królewskich Niepołomicach. A na pamiątkę tej szczególnej wizyty pozostał nam wpis w Kronice i Księdze Pamiątkowej Biblioteki.