Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim

2012-05-31 przez Biblioteka

30 maja w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach miało miejsce niecodzienne spotkanie z Łukaszem Wierzbickim – autorem książek dla dzieci, biografistą, redaktorem i podróżnikiem. Jego książki dla młodych czytelników pt. „Afryka Kazika” oraz „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa” znalazły się na liście lektur rekomendowanych przez Radę Literacką Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Natomiast książka pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”, której Łukasz Wierzbicki jest redaktorem i autorem wstępu została uznana przez Ryszarda Kapuścińskiego za klasykę polskiego reportażu.
Podczas spotkania uczniowie kl. IV i V ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć prawdziwą, przepiękną opowieść o losach niedźwiadka, czworonożnego przyjaciela żołnierzy Armii generała Andersa., przedstawioną w książce pt. „Dziadek i niedźwiadek”. Urodzony w Iranie mały brunatny miś, którego nazwano Wojtek,  trafił przypadkiem do kompanii transportowej, z którą przebył cały szlak bojowy podczas II wojny światowej. Według opowieści miś uczestniczył w bitwie o Monte Cassino nosząc ciężkie skrzynie z amunicją. Uroczy niedźwiedź , który podbił serca polskich żołnierzy, nie tylko im pomagał, ale sprawiał też swoim podopiecznym wiele radości dzięki swojej rozrywkowej naturze. Wojtek bowiem kochał sport zwłaszcza wspólne poranne zapasy i boks, w których czasami pozwalał swoim przyjaciołom wygrywać. Uwielbiał  także taniec, przejażdżki szoferką oraz błotne kąpiele.
Autor swoją pełną humoru opowieść przeplatał oryginalnymi zdjęciami i krótkimi filmikami z obozu żołnierzy polskich w Palestynie, które uczniowie oglądali z niemałym zainteresowaniem. Wiele śmiechu wywołał u młodej publiczności archiwalny fragment przedstawiający zapasy niedźwiedzia z jednym z żołnierzy.
Spotkanie urozmaicone było również improwizowanymi scenkami z monologami i dialogami naszego gościa oraz ciekawymi rekwizytami.
Ten wyjątkowy niedźwiedź - żołnierz jak powiedział pisarz, zmarł w grudniu 1963 roku w Edynburskim ZOO, ale przeżył we wspomnieniach polskich żołnierzy i nadal żyje na kartach zaprezentowanej książki.
Opowiedziana przez pisarza bajka, która wydarzyła się naprawdę i okazała się ciekawsza niż wymyślone historie oraz przeniesienie w czasy II wojny światowej sprawiły, że była to niezwykła lekcja historii oraz opowieść o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem.
Bogaty zaś materiał archiwalny i prezentacja multimedialna wykorzystane podczas spotkania „zasiały” u młodych uczestników ogromną ciekawość, pobudziły wyobraźnię  i pozwoliły na głębsze przeżywanie  przedstawionych wydarzeń.
Podziękowania dla autora, burza oklasków oraz moc dedykacji i autografów były ostatnimi akcentami tego niezwykle ciekawego spotkania.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki