Spotkanie z Łukaszem Zabdyrem

2006-02-15 przez Biblioteka

W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej ”ARKA” działającej przy Szkole Podst. w Niepołomicach, dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „PLISZKA” oraz najmłodsi czytelnicy niepołomickiej Biblioteki.

Spotkanie odbyło się bez zbędnych słów, tylko z kredkami i flamastrem w ręku. Na wstępie Pan Łukasz narysował kilka literek, a dzieci starały się rozpoznać jaki rysunek powstaje na ich oczach. Wspominał przy tym , że jako dziecko wymyślał różne gry i zabawy. Zachęcał dzieci do tworzenia rysunków poprzez zabawy z literkami oraz zabawy z rebusami. Uczestnicy spotkania w wielkim skupieniu i zainteresowaniu słuchali i patrzyli jak powstaje ilustracja do książki.

Dowiedzieli się, że wymyślanie postaci jest tutaj najtrudniejsze. Nad postacią Aniołka do książki Ewy Stadtmuller „Przypalona szarlotka” ilustrator pracował kilkanaście godzin, natomiast kilka tygodni poświęcił na tworzenie rysunków do poszczególnych opowiadań zawartych w książce.

Następnie mali czytelnicy z właściwą sobie spontanicznością podjęli propozycję P. Łukasza i rysowali z ogromnym zaangażowaniem ilustracje o dowolnej tematyce. Tworząc te swoje „małe dzieła ”wykorzystywali własną wyobraźnię oraz książki z bibliotecznych półek.

Wszystkie dziecięce prace wręczono ilustratorowi na pamiątkę.
Na zakończenie spotkania artysta poświęcił indywidualnie czas każdemu dziecku, rysując wybrany przez niego motyw, najczęściej pochodzący z książek. Po ilustracje opatrzone dedykacją i autografem P. Łukasza dzieci czekały cierpliwie w długiej kolejce.

Dzięki temu, że ilustrator doskonale porozumiewał się z dziećmi, te wspólnie spędzone chwile przebiegały w miłej
i przyjacielskiej atmosferze.
Pan Łukasz Zabdyr jest z wykształcenia bibliotekarzem , uprawia zawód grafika. Jego ilustracje można znaleźć w wielu książkach, komiksach np. z serii „Jacuś’ oraz w czasopismach m.in. w „Dominiku”.