Spotkanie z Mariuszem Wollnym

2017-02-20 przez Biblioteka

17 lutego, wieczorem, miłośnicy kryminału historycznego mieli okazję spotkać się z Mariuszem Wollnym, autorem cyklu krakowskiego o przygodach XVI-wiecznego inwestygatora królewskiego Kacpra Ryxa.

Okazją do spotkania była niedawno wydana powieść z cyklu „Nazywam się Ryx”, zatytułowana „Kacper Ryx i królobójcy”, której akcja rozgrywa się w Niepołomicach.

W powieściach Mariusza Wollnego, jak mówi sam autor jest 90 % prawdy historycznej i 10 % imaginacji. Pisarz każdą powieść poprzedza wielogodzinną pracą w archiwach w poszukiwaniu dokumentów dotyczących opisywanych wydarzeń, wokół których snuje interesujące historie. W jego książkach historia przedstawiana jest w sposób przystępny i ciekawy. Z pewnością łatwiej zapamiętuje się w ten sposób przekazywane fakty historyczne.

Na spotkaniu autor dużo opowiadał o swoich książkach i ciekawostkach historycznych, które tam są zawarte. Między innymi o próbie oszukania króla Zygmunta Augusta przez braci Mniszków, którzy przy pomocy mistrza Twardowskiego i Barbary Giżanki „wywoływali” ducha zmarłej Barbary Radziwiłłówny. Mówił także o próbach zamachów na Stefana Batorego, które przygotowywali bracia Zborowscy, nienawidzący króla. Jedna z nich odbyła się w niepołomickiej puszczy, o czym można przeczytać w książce „Kacper Ryx i królobójcy”.

Na zakończenie autor zdradził nad czym obecnie pracuje. Będzie to ostatnie opowiadanie z cyklu „Nazywam się Ryx”, którego akcja przeniesie nas do Wieliczki i tamtejszej kopalni soli. Jej premiera planowana jest na czerwiec 2017 r. Już nie możemy doczekać się kolejnych przygód królewskiego inwestygatora Kacpra Ryxa.