Szanujmy Ziemię, czyli z Przyrodą za Pan Brat

2016-04-21 przez Biblioteka

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji na środowym popołudniowym spotkaniu  rozmawialiśmy z 5 i 6-latkami o zanieczyszczeniach środowiska oraz o tym, jak powinniśmy dbać o czystość i piękno otaczającej nas przyrody. Wiele uwagi poświęciliśmy potrzebie segregacji odpadów, bowiem te, które nie trafiają do śmietników, lecz rozrzucane są w różnych miejscach, niszczą środowisko i "zaśmiecają" krajobraz. Ponieważ segregowanie odpadów zaczyna się już w domu, dzieci wykazały się dużą znajomością omawianego tematu. W zaproponowanej zabawie doskonale rozpoznały przyniesione z domu odpady i odpowiednio je posegregowały, wrzucając do przygotowanych pojemników na plastik, szkło i papier.

Dzieciaki z ciekawością obejrzały też krótką bajkę edukacyjną  pt. "Rady na odpady" oraz wysłuchały kilku wierszyków z książki pt." Raj na Ziemi” czyli Rady nie od parady II znanej autorki Małgorzaty Strzałkowskiej. Wierszyki wzbogacone o sentencje „ekologiczne” towarzyszyły małym uczestnikom podczas wykonywania rysunków przedstawiających naszą planetę Ziemię ”uśmiechniętą”, pełną kolorów, roślin i zwierząt, bo "uwolnioną" od zanieczyszczeń i odpadów. Szanujmy zatem naszą Ziemię, „by nam na niej było dobrze, a jej było dobrze z nami".