Tadeusz Śliwiak - 85 rocznica urodzin

2013-02-01 przez Biblioteka

W tym roku przypada  85. rocznica urodzin Tadeusza Śliwiaka (1928-1994) – wybitnego krakowskiego poety. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Niepołomicach pragnie Państwu zaprezentować wystawę poświęconą jego życiu i twórczości.
Dzięki uprzejmości żony i córki poety udało nam się uzyskać wiele cennych materiałów, które możecie Państwo oglądnąć w holu i Czytelni naszej palcówki. W dwudziestu ramach prezentujemy zdjęcia poety z różnych okresów jego życia, rękopisy wierszy, artykuły o nim i o jego twórczości, które ukazywały się w prasie na przełomie kilku lat. Prezentujemy również korespondencję poety z jego przyjaciółmi m. in.: Zbigniewem Herbertem, Jerzym Grotowskim, Agnieszką Osiecką oraz Haliną Poświatowską.
W kilku ramach zamieściliśmy także wiersze Tadeusza Śliwiaka chcąc przez to przybliżyć Państwu jego twórczość. Jest On autorem m.in. hymnu Piwnicy pod Baranami Ta nasza młodość. Oprócz wierszy napisał wiele piosenek, w tym takie szlagiery jak Krakowska kwiaciarka i Kocaraba oraz piosenki poetyckie, np. Niebieski młyn śpiewany przez Marka Grechutę i "Skaldów". Jego twórczość to nie tylko poezja dla dorosłych, pisał również wiersze dla dzieci, które zostały wydane w dwóch tomach „Bajkoteki” .
Poznajemy również Tadeusza Śliwiaka jako aktora, którym był przez kilka pierwszych lat po zakończeniu krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a z czego zrezygnował dla poezji, gdyż jak sam mówił: „Dziś nie jestem już w teatrze, ponieważ nie mógłbym jednocześnie uprawiać dwóch dziedzin sztuki bez szkody dla którejś z nich”.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy oraz na relację z wieczoru poświęconego pamięci Tadeusza Śliwiaka, który odbył się 5 lutego o godz. 17.00 w naszej Bibliotece. Poetę wspominali jego żona i córka, oraz przyjaciel Jerzy Piątkowski, wiersze czytał Jakub Bohosiewicz – aktor Teatru Bagatela, a spotkanie poprowadziła Paulina Szewczyk.