Twórczość Jane Austen

2013-05-17 przez Biblioteka

„Bestsellery wszechczasów. Prezentacje i dyskusja na temat Jane Austen, jej książek, nawiązań ekranizacji w 200-setną rocznicę wydania Dumy i Uprzedzenia”, to temat trzeciego spotkania z cyklu „Literatura na nowo odczytana”. Odbyło się ono 15 maja w niepołomickiej bibliotece, a jego inicjatorkami były dwie czytelniczki Krystyna Mirek oraz Joanna Kocot, które wspólnie przygotowały wykład na temat życia i twórczości słynnej, angielskiej pisarki Jane Austen. Prelekcja wzbogacona została prezentacją multimedialną, zawierającą m.in. fragmenty ekranizacji powieści. „Duma i uprzedzenie”. Ta najbardziej znana powieść Jane Austen została wydana 200 lat temu-28 stycznia 1813 r. Powstała ze szkicu „Pierwsze wrażenia”, jaki niemal dwadzieścia lat wcześniej napisała Austen. Od tego czasu powieść rozeszła się w nakładzie 20 mln. egzemplarzy, zjednała wielbicieli na całym świecie.

„Duma i uprzedzenie”, to historia znajomości Elizabeth Bennet i pana Darcy’ego, opowieść o przezwyciężaniu dumy, uprzedzeń i dojrzewaniu prawdziwych uczuć. Każdy z bohaterów pochopnie ocenia innych, by stopniowo zmieniać o nich zdanie, gdy z czasem ujawniają się prawdziwe zamierzenia i zalety charakteru postaci. Czytelniczki podczas dyskusji zgodnie stwierdziły, że książki Austen, to nie tylko powieści o miłości z zakończeniem uwieńczonym ślubem bohaterów. Zwróciły uwagę, że w prozie pisarki odnajdziemy klimat epoki, barwne tło obyczajowe i niezwykle intrygujące wątki. Austen z zaskakującą skrupulatnością maluje przed oczami czytelnika obraz ówczesnej, starej Anglii. Wykreowane przez pisarkę postacie ożywały i niepostrzeżenie wkradały się do rzeczywistości, stając się uosobieniem męskiego ideału, czy kobiecym wzorem do naśladowania.

Fenomen popularności „Dumy i uprzedzenia ”przekłada się na liczbę powieści kontynuujących wątki powieści.” Zarozumiałość” Julii Barrett, ”Niedobrana para” Tennant, „Emancypacja Mary Bennet” Colleen  McCollough, to tylko niektóre z nich.

Książki Jane Austen doczekały się także wielu ekranizacji. Wielbicielki filmowych adaptacji uznały, że najbardziej wierną książce jest ekranizacja „Dumy i uprzedzenia” z 1995 r. z udziałem Jennifer Ehle i Colina Firth’a.

Ciągłe reedycje powieści Jane Austen, kolejne mniej, lub bardziej udane adaptacje filmowe twórczości podsycają zainteresowanie osobą pisarki. Te fakty stanowią dowód na to, że autorka zdobyła coś więcej niż sławę i rozgłos- zyskała nieśmiertelność!

Ale, że nie wszyscy są tego zdania, można było się przekonać także w czasie dyskusji. Jedna z jej uczestniczek zarzuciła powieściom nudę, przydługie dialogi i rozpatrywanie mało ważnych spraw. Ponad dwugodzinna dyskusja upłynęła w pogodnym nastroju, a klimat wiktoriańskiego salonu, podkreśliły dekoracje, świece w mosiężnych lichtarzach, stylowe wazony pełne bzu oraz możliwość poczęstunku domowym sernikiem i filiżanką kawy.