Dokumenty spotkań kombatanckich 2 Dywizjonu Pociągów Pancernych

2012-11-15 przez Biblioteka

9 listopada w niepołomickiej Bibliotece Publicznej odbyło się ważne dla historii miasta i jego mieszkańców wydarzenie. Ksiądz Prałat Stanisław Mika w imieniu parafii niepołomickiej przekazał do zbiorów Biblioteki Publicznej 12 tomów Dokumentów zjazdów kombatanckich byłych żołnierzy 2. Dywizjonu Pociągów Pancernych stacjonujących w Niepołomicach w l. 1928-1939. Dokumenty te oddane zostały przez organizatorów tychże zjazdów w depozyt parafii w trudnych czasach.

Tym samym wypełniona została wola żołnierzy pancerniaków, aby w wolnej Polsce umożliwić niepołomiczanom, w tym rodzinom byłych żołnierzy 2. Dywizjonu Pociągów Pancernych i wszystkim zainteresowanym  dostęp do tych dokumentów.

Jesteśmy dumni, że to właśnie Bibliotekę Publiczną wybrał ksiądz Prałat na odpowiednie i godne miejsce zarówno do ochrony tej spuścizny jak i przekazywania wiedzy o żołnierzach, którzy we wrześniu 1939 r. z Niepołomic wyruszyli na front bronić Ojczyzny.

W obecności kilkudziesięciu osób uczestniczących w uroczystości nastąpiło podpisanie Protokołu przekazania dokumentów przez księdza Prałata Stanisława Mikę , Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej  pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach oraz Panią Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach Joannę Lebiest.

W imieniu Biblioteki Publicznej Pani Dyrektor  podziękowała Księdzu Prałatowi  Stanisławowi Mice oraz jego poprzednikom piastującym funkcję niepołomickich proboszczów: śp. ks. Józefowi Rzadkoszowi i śp. ks. Andrzejowi Fidelusowi, za to: „ że z oddaniem i odwagą strzegli wartości, które totalitarna władza chciała wymazać z polskiej świadomości i historii”. To właśnie dlatego pancerniacy zdecydowali się powierzyć swe dokumenty opiece niepołomickiej parafii i jej proboszczów.

Słowa uznania i serdeczne podziękowania skierowane zostały do Pana Tadeusza Jasonka, inicjatora  i dobrego ducha tej uroczystości, a zarazem niestrudzonego badacza niepołomickiej historii. Szczególnie, iż Pan Tadeusz zgodził się służyć swą wiedzą i doświadczeniem oraz pomocą w fachowym opracowaniu i przygotowaniu do udostępniania przez Bibliotekę tych oraz innych dokumentów, zgromadzonych w dziale regionalnym niepołomickiej książnicy.