Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

W świątecznym nastroju

2017-04-13 przez Biblioteka

5 i 12 kwietnia odbyły się dwa spotkania popołudniowe z cyklu „Podróże po dziecięcej literaturze”. Patrząc w kalendarz,  przeprowadzone warsztaciki miały miejsce tuż przed Wielkim Tygodniem, dlatego wspólnie spędzony czas upłynął nam w świątecznym nastroju.

5 kwietnia, grupa „starszaków” zasłuchała się w powieści „Martynka i wielkie sprzątanie”, którą snuje Wanda Chotomska. Martynka wraz z braciszkiem i ich rezolutnym czworonogiem - Pufkiem, przypomniała dzieciom dlaczego w domach mogliśmy czuć wielkie poruszenie. Zbliżające się święta mobilizowały domowników do wielkich porządków, a piękna pogoda i budząca się do życia przyroda zachęcała do „ogarnięcia” ogródków. Po spotkaniu z przesympatyczną Martynką, uczestnicy ochoczo przystąpili do wykonania ozdobnych pudełeczek, które miały im pomóc w „wielkich” porządkach. Niektóre dzieci od razu wiedziały na co je przeznaczą. Zabawa ruchowa „Dzień dobry królu Lulu” sprawiła, że dzieciaki dosłownie „pękały” ze śmiechu, a przy tym poćwiczyły swoją motorykę.

Natomiast 12 kwietnia, młodsze dzieci, z książką Elżbiety Zarych „Tradycje i obyczaje” mogły przenieść się do dalekich zakątki świata i zobaczyć jak tam wyglądają Święta Wielkanocne. Maluchy z wielkim zaciekawieniem słuchały o tym, że w Hiszpanii można dołączyć do procesji pasyjnych, w których uczestnicy poubierani są w czarne stroje, że w Stanach Zjednoczonych w Niedzielę Wielkanocną kobiety zakładają kapelusze, a w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii dzieci szukają prezentów, które przyniósł im zajączek Wielkanocny. Okazało się, że zwyczaj krajów germańskich jest już praktykowany w naszym kraju. Dzieci wspominały, że nie mogą doczekać się drobnych upominków, które pozostawia Zajączek Wielkanocny. Dlatego z wielkim impetem dzieci przystąpiły do poszukiwań zajączków i pisanek, które poukrywały się w Galerii Książki dla Młodych. Poszukiwania nie trwały długo, ale to nie był koniec zabawy. Każdy znaleziony zajączek i pisanka miały przypisane zadanie, z których znalazca musiał się wywiązać. Oczywiście nie zabrakło poczynań plastycznych- dzieci wykonały Zajączka Wielkanocnego i błyszczące pisanki.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki