Warsztaty literacko-teatralne z Ewą Stadtmuller

2016-01-29 przez Biblioteka

W czwartek 28 stycznia Ewa Stadtmuller – znana krakowska pisarka zaszczyciła swoja obecnością niepołomicka książnicę. Nasz gość z wykształcenia jest pedagogiem, dziennikarką, zamiłowania zaś od ponad 20 lat uprawia zawód pisarza. Jest autorką ponad stu książeczek dla młodych czytelników w tym m.in. zbiorów opowiadań, wierszy, bajek, opracowań znanych legend i baśni oraz opowieści o świętych.

W spotkaniu z pisarką wzięło udział ok. 70 małych czytelników, wśród których, najliczniejszą grupę stanowiły przedszkolaki - wg niej najmilsi, ale bardzo wymagający odbiorcy. Wstępem do tego niezwykle ekspresyjnego i wesołego spotkania był rymowany przepis na bajkę podany przez autorkę oraz ciekawa opowieść o tym, jak powstaje książka. A potem była zabawa w teatr, która okazała się łatwa i przyjemna. Dzieciaki zatem z wielkim entuzjazmem wcielały się w rolę aktorów. W prezentowanych na żywo inscenizacjach wykorzystywały kukiełki i pacynki z "zaczarowanego”, pękatego kufra Pani Ewy - przedstawione jako bohaterowie jej książek.

Wspólnymi siłami udało się m in odegrać legendę o "Smoku wawelskim”. Następnie mali uczestnicy zostali zaproszeni do „literackiego ZOO” Pana Brzechwy. Ich zadaniem było uzupełnienie rymów w wierszach o zwierzętach np. o papudze, słoniu czy lwie. Było też sporo zagadek związanych z bajkami i legendami, które dzieci z łatwością odgadywały. Uczyły się też poprzez udział z zaaranżowanej zabawie, jak tworzyć nowe zagadki.

To trwające ponad godzinę spotkanie było fantastyczną zabawą, także o charakterze edukacyjnym oraz niezwykłą podróżą do krainy fantazji i wyobraźni. Sposób prowadzenia spotkania przez autorkę, bardzo podobał się małym miłośnikom książek, gdyż mogli w nim aktywnie uczestniczyć i kreować jego spontaniczny charakter. Po spotkaniu niemal każdy z uczestników czekał cierpliwie w długiej kolejce po imienną dedykację i podpis autorki w zakupionych książeczkach. Taki autograf to z pewnością wspaniała pamiątka.

data/biblioteka/biblioteka/LAS.png