Warsztaty słowa z Wojciechem Bonowiczem

2015-09-28 przez Biblioteka

Trudno w kilku zdaniach opowiedzieć o spotkaniu, a właściwie warsztatach poetyckich jakie miały miejsce w podłęskiej Bibliotece 25 września, które odbyły się dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej.

Poezja to trudna forma wypowiedzi i wydawałoby się, że mało zrozumiała dla przeciętnego człowieka. Ale nasze dwugodzinne rozważania udowodniły, że każdy z nas codziennie styka się z poezją i  poezję świetnie rozumie. W zmaganiach z tematem uczniom klas III gimnazjum im. Św. Brata Alberta w Podłężu pomagał nasz gość Pan Wojciech Bonowicz oraz prowadząca spotkanie Pani Paulina Szewczyk.

Wojciech Bonowicz to niesamowita postać. Poeta, dziennikarz i publicysta. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię Tischnera (2001) oraz tom wierszy „Pełne morze". Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za wyżej wymieniony zbiór. Tom „Polskie znaki” był nominowany w 2011 do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”, a tom "Echa" był nominowany w 2014 roku do Nagrody Literackiej Nike, do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego – „Orfeusz”. W 2012 poeta został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi „za osiągnięcia w działalności społecznej oraz wydawniczej”. Publikuje swoje felietony w „Tygodniku Powszechnym".

Nasz gość twierdzi, że poeta to zwykły człowiek i, że każdy ma w życiu momenty, które domagają się poezji. „Czasem trzeba powiedzieć coś innym językiem” - mówi. Poezja to świetna forma wypowiedzi, która daje wiele możliwości, a jednocześnie domaga się odpowiedniego słownictwa. Nie daje nam też jednoznacznych odpowiedzi. Ważna jest tu przede wszystkim interpretacja i recytacja wiersza. W warsztacie poetyckim temat wiersza nie jest decydujący, pierwszoplanowe są słowa, które maja intrygować czytelnika.Wiersz pt. „Echa” posłużył poecie do naświetlenia tematu. Okazało się, że każdy z uczestników warsztatów ma zbliżone odczucia i wrażenia po jego wysłuchaniu. Ale, czy każdy tak samo go rozumie?

Niespotykanie skromny, obdarzony poczuciem humoru i wyczulony na problemy społeczne Pan Wojciech podsumował cytatem swoją odpowiedź na pytanie młodzieży o tworzenie przez niego wierszy – „Poezja rodzi się z rany zadanej przez innych poetów”.
Z czego zrodzi się poezja naszych gimnazjalistów?
Warsztaty inspirowane poezją naszego gościa były niebanalne i udowodniły, że poezja może wspaniale rozwijać umiejętność interpretacji, pokazać coś świeżego, nowego, ciekawego. Spowodować, że spojrzymy na nią z innej perspektywy, niestandardowo i twórczo. Stwierdzić, że wcale nie jest trudna i nudna.