Wesoła lekcja języka polskiego z Agnieszką Frączek

2012-10-30 przez Biblioteka

Dnia 29 października w gościnne progi niepołomickiej Biblioteki zawitała Agnieszka Frączek, z wykształcenia germanistka, leksykograf, na co dzień zajmująca się zawiłościami języka niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Z zamiłowania natomiast jest poetką. Od blisko dziesięciu lat, w wolnych chwilach pisze utwory dla najmłodszych – wiersze i opowiadania. Spośród jej kilkudziesięciu książek dla dzieci, wyróżniono przez IBBY tytułem Bestsellera Roku „Kanapkę i innych wierszy kapkę”, Zaś za książkę „Dobre obyczaje czyli  z przyrodą za Pan Brat” autorka otrzymała w 2008 Nagrodę Edukacja XXI.

Mimo „zimowej  aury” na spotkanie z poetką , w radosnych nastrojach przyszli uczniowie klas II i  III ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach. I taki właśnie nastrój towarzyszył im do końca spotkania, bowiem wiersze zaproszonego gościa słyną z dużej dawki humoru oraz  zabawy językiem polskim , o którym opowiada „rymem”.

Podczas spotkania autorka poprzez prezentację swoich zabawnych wierszy przemycała wiedzę o frazeologizmach, homonimach i o błędach językowych. Nie lada wyzwaniem dla młodych uczestników okazała się zabawa w poszukiwanie słów, które posiadają wiele znaczeń. Świetnie sobie jednak z tym zadaniem poradzili.

Następnie poetka zabrała dzieci w „podróż po kraju językowych pułapek”, sięgając do wierszy z książki „Byk jak byk” czyli o całkiem poważnych błędach językowych. Kilkakrotnie dzieci dały się podpuścić nie tylko przekornej autorce ale i rymom.

Pojawił się zatem dylemat czy poprawnie jest „ubrać czy założyć spodnie”, ”umią czy umieją" oraz „przyszłem czy przyszedłem”. Okazało się, że język polski wcale nie jest łatwy, dlatego jak radziła autorka  w razie wątpliwości warto zajrzeć do słownika.

Na zakończenie spotkania dzieci miały niepowtarzalną okazję zadać gościowi  kilkanaście pytań  m.in. o inspiracje twórcze, ulubione książki czy plany wydawnicze na przyszłość. Jak zawsze miłym akcentem spotkania  były dedykacje wraz z autografem wpisywane przez Panią Agnieszkę  do książek zakupionych przez dzieci. Ta niezwykle zabawna ”lekcja” z książkami autorki w roli głównej była  źródłem nie tylko przyjemności i rozrywki ale przede wszystkim wiedzy o ojczystym języku. Spotkanie odbyło się pod patronatem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce.