Wielcy odkrywcy

2014-04-11 przez Biblioteka

W dniu 10 kwietnia o godzinie 11.50 uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Woli Batorskiej, na spotkaniu organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Niepołomicach, mieli okazję do wysłuchania wykładu znanego podróżnika i autora książek – Roberta „Robba” Maciąga.

Robb jest osobą, która najlepiej czuje się w drodze, obieżyświatem, zwiedzającym zakątki naszego globu najczęściej na rowerze lub… rikszą. Jest też autorem nagradzanych (dwukrotna nagroda TRAVELER miesięcznika National Geografic) książek o tematyce podróżniczej oraz  człowiekiem odznaczającym się charyzmatyczną osobowością (dowodem może być chociażby przyznawana przez miesięcznik „Podróże” nagroda „Podróżnik Roku”, która powędrowała do Robba w 2012 roku) i wielkim sercem.  Z wykształcenia -  pedagog specjalny, z zamiłowania – fotograf i podróżnik, łączy zawód  i pasję prowadząc etnowarsztaty oraz współpracując z założoną w 2011 roku fundacją „Szkoły na końcu świata”, która funduje stypendia dla dzieci z biednych i zacofanych rejonów kuli ziemskiej.

Dzisiejszy wykład rozpoczął się od zadania słuchaczom pytań o sens i cel podróżowania, jak też odkrywania. Na pytania „Po co?”, „Dlaczego?” i „Jak podróżować” zgromadzona młodzież znalazła zdumiewająco dużo odpowiedzi, a uruchomiona przy okazji wyobraźnia poprowadziła ją szlakami kreślonymi w trakcie prezentacji przez Roberta.

Interaktywna forma wykładu połączona z wieloma faktami przekazywanymi młodzieży przez prelegenta sprawdziła się znakomicie. Podróżnik zarysowywał postacie najsłynniejszych podróżników w bardzo ludzki sposób, opowiadając anegdoty (np. dlaczego zjedzono Magellana?) i wciągając słuchaczy do gier słownych i znaczeniowych (np. jak w Chinach, nie znając języka, zamówić 2 bilety na jutrzejszy pociąg sypialny?)

Oprócz nazwisk zaliczanych do „panteonu wielkich odkrywców” czyli Marco Polo, Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gama i Ferdynanda Magellana, Robert opowiedział też o mniej znanych, a chwalebnych dla polskiej historii podróżnikach, czym niezmiernie zainteresował słuchaczy. Bo któż z nich słyszał wcześniej o Benedykcie Polaku, który będąc franciszkaninem został wysłany przez Papieża do Hana Tatarów i dotarł na ziemie budzącego wśród ówczesnych grozę Państwa Tatarskiego jako pierwszy , jeszcze przed Marco Polo? Albo o Kazimierzu Nowaku, który był pierwszym turystą rowerowym przemierzającym Czarny Ląd? Jedynie chyba ci, którzy czytali książki Łukasza Wierzbickiego – „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana” oraz „Afryka Kazika”, do których lektury serdecznie nakłaniał nas prelegent.

Dodatkowo nasz gość omówił w ciekawy i wyczerpujący sposób niebezpieczeństwa oraz specyfikę związaną z wyprawami na Bieguny. Opisując losy znanych polarników (Ernesta Szakeltona i Roalda Amundsena), podkreślał, jak ważną rolę odgrywa  należyte przygotowanie wyprawy, ale również instynkt podróżniczy oraz… łut szczęścia.

Spotkanie miało niezwykły wymiar edukacyjny i wyniesiona z niego wiedza z pewnością posłuży młodzieży w niejednym momencie na lekcjach geografii, historii i biologii. Ponadto wiedza serwowana w lekki, pełen wdzięku i humoru sposób na pewno na długo pozostanie i w głowach, i w sercach młodych słuchaczy.