WIELKA RAFA KORALOWA - w Bibliotece w Woli Batorskiej

2011-11-06 przez Biblioteka

W piękny, jesienny dzień, 4 listopada 2011r. gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Woli Batorskiej Państwa Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka. Oboje są absolwentami uczelni plastycznych. Pani Ewa to autorka kolorowych i oryginalnych ilustracji (igłą i nitką „uszyła” kilkanaście książek i nagród), para się też grafiką oraz tłumaczeniem i pisaniem książek dla dzieci. Z kolei pan Paweł jest ilustratorem ponad 70 książek, projektantem i bajkopisarzem. Tworzy scenografie do spektakli teatralnych dla dzieci. Ponadto to także autor wielu książek m. in. „Jajuńciek” i „Nocny Maciek”. Współpracuje z polskimi i francuskimi czasopismami dla dzieci. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III miejscowej szkoły podstawowej. Na początku nasi goście wprowadzili małych czytelników w świat swoich książek. Pokazywali różne rodzaje ilustracji i opowiadali o pracy ilustratora. Dużo miejsca poświęcili książce „Mój pierwszy atlas świata”. Prezentowali zawarte tam szkice i oryginalne ilustracje. W zachwyt wprowadziła dzieci prezentacja multimedialna tej książki, połączona z pokazem podmorskich zdjęć, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Rafy Koralowej. Uczestnicy zapoznali się również z reprodukcjami dzieł wycinanych z papieru przez Henri Matisse'a, którego twórczość była jedną z inspiracji warsztatów.

Kolejny etap zajęć był niezwykle twórczy. Przy pomocy zgromadzonych materiałów: kolorowych papierów, nożyczek i kleju, uczniowie wyczarowali podwodne zwierzęta. Na zawieszonej przeźroczystej folii przypominającej falujący ocean przylepili ryby, kałamarnice, rozgwiazdy, ośmiornice i rośliny podwodne. Następnie chłopcy odtworzyli szum morza, a dziewczynki naśladowały krzyk mew. Dzieci były dumne ze swojej pracy, na tle której zrobiono wspólne zdjęcia z autorami warsztatów.

Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły ilustratorom kwiaty i pamiątkową książkę. Były również autografy i wpis do kroniki Biblioteki.