„Witaj Pani Wiosno”

2014-03-20 przez Biblioteka

Już 19 marca do naszej Biblioteki zawitała Wiosna – najpiękniejsza pora roku. Wiosenna tematyka bowiem zdominowała środowe popołudnie „zarezerwowane” dla grupy 5 i 6 –latków.

W pierwszej części  spotkania mali uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki o zwyczajach pożegnania zimy (topienie Marzanny - szmacianej kukły) i powitania wiosny pięknie przystrojoną gałązką jodły lub świerku czyli gaikiem-maikiem.

Pogadance ‘towarzyszyła” piosenka pt. „Szmaciana Panna”, której tekst dzieci z łatwością sobie przyswoiły i pięknie ją zatem zaśpiewały.

O nadchodzącej porze roku mali słuchacze wiedzieli prawie wszystko, bezbłędnie wymieniali więc „zwiastuny” wiosny w ogrodzie, parku, na łące i w lesie.

Świetnie zinterpretowali również przysłowia „W marcu jak w garncu” czy kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”, opisujące zmiany w wiosennej pogodzie

Potem dzieci „usłyszały” świergot ptaków, gwar wiosennej łąki, oraz „poczuły” zapach kwiatów i ciepło promieni słonecznych, dzięki czytanym na głos wierszom W. Drabika, J. Brzechwy, M. Konopnickiej czy J. Tuwima.

Największa „atrakcją” spotkania była postać Wiosenki, w rolę  której wcieliła się mała uczestniczka Patrycja.

Jej zielony strój imitujący wiosenna łąkę, ozdobiony różnokolorowymi kwiatami, pszczółkami, biedroneczkami czy ślimaczkami był „dziełem” zręcznych rączek małych uczestników.

„Wiosenka” w otoczeniu dzieciaków prezentowała się naprawdę niezwykle barwnie i efektownie.

Spotkanie zakończyły twórcze zajęcia plastyczne, podczas których dzieci za pomocą pasteli i flamastrów „utrwalały” na papierze wiosenne obrazy.