Witaminki, witaminki…

2017-06-02 przez Biblioteka

W słoneczne przedpołudnie 2 czerwca bawiliśmy się razem z grupą Gwiazdeczki z Przedszkola Samorządowego. Dzieciaczki wzięły udział w trzecim i zarazem ostatnim warsztacie z cyklu „Zdrowo jem - zdrowo rosnę!” pt. „Ja nie chcę tego jeść!- czyli jak nabrać „smaka” na nielubiane potrawy”.

Na zajęciach dzieci wysłuchały bajeczki „Tupcio Chrupcio- Nie chcę jeść!” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Wspólne analizowanie zachowania lubianej przez dzieci myszki zaprowadziły przedszkolaków do jednego wniosku- cukierkiem nie powinniśmy zastępować obiadu czy kolacji. A dlaczego? Dlatego, że po słodkościach energii wystarczy nam na krótko, a w brzuszku dalej pusto- tak odpowiedziały Gwiazdeczki. Oczywiście miały rację! A jak nabrać chęci na konsumpcję nielubianej potrawy? Takie sekrety znają już Gwiazdeczki. Podczas zajęć nie zabrakło zabaw ruchowych i działań plastycznych, które zawsze są przyjmowane z wielkim entuzjazmem przez małych uczestników. I tak też było tym razem. W jadłospisie dnia wykonywanym przez dzieci nie zabrakło zdrowych produktów i dań, a śpiewając razem z Fasolkami „Witaminki” przedszkolaki pochwaliły się wzorową sprawnością ruchową.

Dzisiejsze spotkanie podsumowało i zakończyło program biblioterapeutyczny „Zdrowo jem - zdrowo rosnę!”. Program został przygotowany dla grupy Gwiazdeczki z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Niepołomicach. Celem cyklicznych spotkań było zwalczanie awersji do niektórych potraw wśród dzieci, zachęcanie przedszkolaków do próbowania różnych dań oraz ukazywanie konsekwencji zjadania słodyczy w nadmiernych ilościach. Jeszcze raz dziękuję Gwiazdeczkom i Paniom Wychowawczyniom za ogromne zaangażowanie i aktywność w trakcie realizacji warsztatów. A mi nie pozostaje nic innego, jak powiedzieć dzieciaczkom: SMACZNEGO!