Wykład historyczny Tadeusza Jasonka

do niepołomickiej Biblioteki
na najbliższy wykład historyczny,
który odbędzie się
w dniu 15 maja 2012 r. (wtorek)
o godzinie 17:00

Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejny wykład p. Tadeusza Jasonka związany z historią Niepołomic. Autor wykładów na podstawie własnych badań i poszukiwań materiałów źródłowych w archiwach, przybliża nam ważne wydarzenia historyczne dotyczące Niepołomic w XIX i XX wieku.
Najbliższy wykład nosi tytuł: „2 Dywizjon Pociągów Pancernych w Niepołomicach i tajemnica jego sztandaru”. Tym razem p. Tadeusz Jasonek zamierza opowiedzieć o współpracy Gminy Niepołomice z 2 Dywizjonem Pociągów Pancernych, który stacjonował w naszym mieście w latach 1028-1939. Udział 2 Dywizjonu P. P. w kampanii wrześniowej jest dokładnie opisany w literaturze. Wiele informacji podawała również Gazeta Niepołomicka, do popularyzacji tych wydarzeń przyczyniła się jedna z wystaw w naszym mieście. Informacji o sztandarze jest tam jednak niewiele i powszechna wiedza mieszkańców ogranicza się do znajomości opisu uratowania sztandaru po kompanii wrześniowej.  Okres PRL sprawił, że okoliczności ufundowania sztandaru zostały wykreślone ze świadomości mieszkańców.
Wierzymy, że w pamięci rodzin byłych żołnierzy 2 Dywizjonu zachowały się wspomnienia
i informacje dotyczące losów sztandaru. Dlatego liczymy na obecność wiernych uczestników naszych spotkań z lokalną historią, ale i przede wszystkim zapraszamy rodziny byłych żołnierzy 2 Dywizjonu P. P. w Niepołomicach.
P. Jasonek opowie również o innym sztandarze ufundowanym w 1938 r. Ten Sztandar zostały przekazany do Muzeum Niepołomickiego przez ks. proboszcza Stanisława Mikę.