XVIII Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka w Zabierzowie Bocheńskim

2008-09-23 przez Biblioteka

Lekcje literackie i spotkania autorskie jakie towarzyszyły XVIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej umożliwiły uczniom z Niepublicznego Gimnazjum w Zabierzowie Bocheńskim spotkanie się z poetami. :Marią Magdaleną Pocgaj, Andrzejem Grabowskim, Lechem Konopińskim oraz z Lamem Quang My. Organizatorem była Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

Prowadzącym spotkanie był Andrzej Grabowski- organizator XVIII Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej. Poeta, prozaik, publicysta, autor licznych książek dla dzieci i młodzieży. Kawaler Orderu Uśmiechu. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych.
Maria Magdalena Pocgaj z wykształcenia plastyk, jako literat zadebiutowała tomikiem ”Obłoki ziemi”. Do tej pory opublikowała 11 zbiorów wierszy. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Poezja Magdaleny Pocgaj przesiąknięta jest kobiecością. Ks. prof. dr hab. Jan Pytel zachęcając do czytania jej wierszy tak pisze: "..z jej wierszy tchnie powiew uduchowienia, dobra znajomość psychiki i bycie kobietą, wszystko wyrażone subtelnie i w pięknej formie literackiej"

Lech Konopiński z wykształcenia ekonomista pierwszą bajkę napisał dokładnie przed półwieczem. Jego wiersze dla dzieci recytowali i nagrywali na płyty tacy znakomici aktorzy jak Anna Seniuk i Wiktor Zborowski. .Napisał teksty ponad 200 piosenek(m.in. Najtrudniejszy pierwszy krok ,Za każdy uśmiech twój z rep .Anny Jantar i To co dał nam świat z rep. Krzysztofa Krawczyka) Spośród licznych odznaczeń i nagród – Autor ceni najbardziej Order Uśmiechu.
Lam Quang My urodził się w Wietnamie. Jest doktorem nauk fizycznych Pisze wiersze w języku ojczystym i polskim. Aktywnie uczestniczy w polskim życiu literackim. Jego poezja nasiąknięta jest szczególną wrażliwością na piękno natury. Autor podzielił się z uczniami wiedzą o swym języku.- „Śpiewamy swoje wiersze. gdyż nasz język jest śpiewny, ma sześć stopni intonacyjnych ; jeden wyraz wypowiadany na różnych stopniach gamy może mieć nawet sześć różnych znaczeń".