Z "Bajkoteką" w Woli Batorskiej

2013-04-29 przez Biblioteka

Dnia 26 kwietnia 2013r. do Biblioteki Publicznej w Woli Batorskiej zawitała osoba, która ujęła zebraną publiczność niezwykłą energią i poczuciem humoru. Gościem Biblioteki była Pani Weronika Śliwiak – poetka, felietonistka, literaturoznawca, a także biolog molekularny.

Córka wybitnego krakowskiego poety, aktora i dziennikarza Tadeusza Śliwiaka, tworzącego w latach 60 i 70 ubiegłego stulecia. Celem jej wizyty były warsztaty literacko-plastyczne dla uczniów klas II i III miejscowej szkoły podstawowej. Inspiracją zaś „Bajkoteka”, czyli zbiór wierszy dla najmłodszych autorstwa jej ojca.

Pani Weronika z aktorskim zacięciem zaprezentowała wybrane przez dzieci wiersze z „Bajkoteki” („Diabeł i Baba”, „Wilk u dentysty”, „Łyżka i widelec”, „Spotkał kucharz krokodyla), odkrywając zarazem tajniki warsztatu poetyckiego. Mali czytelnicy dowiedzieli się jaka jest różnica między prozą a poezją, czym różni się bajka od rzeczywistości, co oznacza wers, rym i rytm. Dowiedzieli się też, że ciekawy wiersz musi mieć koncept, czyli pomysł.
Zaangażowani w dyskusję wspólnie szukali inspiracji do pisania poezji. Nasz gość zachęcał dzieci do czytania wierszy, ponieważ „są ważnym krokiem ku dorosłości”.

Podczas warsztatów Pani Weronika opowiadała o swoim ojcu. Najpierw o jego dzieciństwie, a potem o studiach w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się, że Tadeusz Śliwiak współtworzył Teatr Groteska i występował w Teatrze Bagatela. Kochał Kraków i w literacki sposób utrwalił uczucia związane z tym miastem.

Druga część spotkania miała charakter twórczych działań. Dzieci wykonywały postacie i rekwizyty, które występowały w poznanych wcześniej wierszach. Następnie ochotnicy odgrywali scenki, recytując wiersze z „Bajkoteki”. W nagrodę otrzymali gromkie brawa od publiczności. Na zakończenie warsztatów zadowolone dzieci podziękowały Pani Śliwiak za fascynującą wędrówkę po świecie poezji, którego fragment mogły odkryć poprzez wiersze z „Bajkoteki” Tadeusza Śliwiaka.