Z ekologią za pan brat

2014-04-24 przez Biblioteka

23.04 na popołudniowym spotkaniu z grupą 5 i 6 –latków rozmawialiśmy o minionym Dniu Ziemi. Dzieci dowiedziały się zatem, iż tego dnia organizowane są różnego typu akcje mające na celu promowanie przyjaznych postaw wobec naszego środowiska naturalnego. Co to jest ekologia – to mądre słowo wyjaśniła im Pani Sowa „bohaterka„ wiersza autorstwa Danuty Klimkiewicz i Wiesława Drabika.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały pogadanki na temat zagrożeń naszej planety. przez np. rozwijający się przemysł, dymiące kominy czy sztuczne nawozy stosowane w rolnictwie. Zaś temat jak chronić Ziemię przed dalszym zanieczyszczeniem i degradacją środowiska „rozpętał” burzliwą dyskusję.

Mali uczestnicy doskonale wiedzieli, że każdy z nas może mieć udział w ochronie środowiska. Według nich najważniejszą sprawą jest to, aby nie śmiecić, a rzeczy niepotrzebne segregować i wrzucać do określonych  kolorem (zielony, niebieski i żółty) kontenerów. „Bo świat ładniejszy jest bez śmieci.” – stwierdzili najmłodsi.

Fantastyczną zabawę i moc energii zapewniły dzieciom konkursy m. in. bieg slalomem z kubkami wypełnionymi wodą czy rzucanie papierowymi kulami do koszy. Spotkanie urozmaiciły również wiersze, zagadki i quizy o tematyce ekologicznej.

Wreszcie na zakończenie tego spotkania edukacyjnego z elementami zabawy, dzieci kolorowały ilustracje obrazujące „ zachowania ekologiczne” opatrzone dodatkowo  hasłami typu ”Do tych pojemników wrzuć posegregowane odpady”, „czy sprzątaj po swoim psie”.