Z Markiem Millerem o Ryszardzie Kapuścińskim

2012-03-01 przez Biblioteka

1 marca 2012 roku w Czytelni Biblioteki Publicznej w Niepołomicach gościliśmy dziennikarza Marka Millera, autora książki: „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller”. Jego wieloletnia współpraca z reportażystami, pisarzami i filmowcami pozwoliła przedstawić zawód dziennikarza od „zaplecza”. W czytelni licznie zgromadziła się młodzież z pobliskiego Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach. Była to także doskonała sposobność, by poznać Ryszarda Kapuścińskiego oczami jego wieloletniego współpracownika.

Spotkanie rozpoczęło się od postawienia przez naszego gościa, bardzo ważnego pytania – Czym jest dziennikarstwo? Według Marka Millera jest to łączność pomiędzy ludźmi, rodzaj spoiwa które tworzy wspólnotę. Dziennikarze mają zaś za zadanie wytworzyć to połączenie. Dzięki nim tworzą się różne wspólnoty – Niepołomic, Krakowa, Polski, Europy.

Drugim ważnym zagadnieniem, które potrzebne jest by zrozumieć czym zajmował się Ryszard Kapuściński, jest pytanie: „Czym jest reportaż?”. Marek Miller uważa, że reportaż to opowieść o wydarzeniach, które miały miejsce. Problemem jest natomiast jak opisać zaistniałe fakty. Nie wystarczy sama data i relacja przykładowego spotkania. Ważny jest też kolor nieba tego dnia, zapach ulicy czy nastrój ludzi. Te wszystkie niuanse Ryszard Kapuściński potrafił doskonale oddać w swoich książkach, opisując rzeczywistość niczym poeta, stwarzając w czytelniku złudzenie obecności razem z dziennikarzem.

W drugiej części spotkania Marek Miller opowiadał o swoim spotkaniu i współpracy z Ryszardem Kapuścińskim. Nasz gość poznał dziennikarza, gdy zbierając materiały do swojej pracy magisterskiej, potrzebował wywiadów z najlepszymi polskimi reportażystami. Oczywistym stało się więc, że musiał przeprowadzić rozmowę także z Ryszardem Kapuścińskim. Tak rozpoczęła się współpraca obu panów, która trwała aż do śmierci dziennikarza. Ważnym epizodem ich wzajemnej pracy był wywiad rzeka. Nakręcony w ciągu trzech dni, w studiu łódzkiej „filmówki”, stał się niesamowitą opowieścią o sztuce tworzeniu reportażu, jak i o samym Kapuścińskim. Na jego podstawie powstał film oraz książka, którą Marek Miller prezentował na spotkaniu.

Opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim nie byłaby pełna, gdybyśmy nie dowiedzieli się więcej o nim, jako o człowieku. Marek Miller uważa go za „poetę reportażu”, który w plastyczny i obrazowy sposób potrafił przedstawić wydarzenia i atmosferę ważnych chwil. Udawało mu się przekazać, nie tylko obraz opisywanych dni, ale również ich nastrój. Ważnym zagadnieniem omawianym przez Millera był sposób w jaki Kapuściński radził sobie w niebezpiecznych sytuacjach. Nieoceniona okazywała się wtedy pogoda ducha i uśmiech, którym niejednokrotnie zażegnywał zagrożenia. Niesamowita aura spokoju jaką roztaczał, zawsze pomagała w pracy reportera. Oprócz tego Ryszard Kapuściński doskonale przygotowywał się do swoich podróży. Planował swoją wyprawę i miejsca, w które miał się udać.

Na zakończenie spotkania Marek Miller odpowiadał na pytania licznie zgromadzonej publiczności. Jego wieloletnia znajomość z Ryszardem Kapuścińskim pozwoliła na przedstawienie go „od środka”. Nasz gość zachęcał wszystkich do podróży. Każda wyprawa, im dalsza w przestrzeni, tym również głębsza wewnątrz samego siebie. Każde poznane miejsce dostarcza nowych wrażeń, których nie sposób odczuć nawet z najlepszych przewodników.

Po zakończeniu spotkania można było zakupić książkę: „Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller” oraz zdobyć dedykację Marka Millera. Niestety podróż w świat Ryszarda Kapuścińskiego dobiegła do końca szybciej, nić byśmy chcieli. Na pocieszenie zostają nam jego książki, po które zawsze można sięgnąć i przenieść się w świat jego wypraw.