Z przysłowiami, zwyczajami i przesądami za pan brat

2016-03-15 przez Biblioteka

14 marca br. gościem niepołomickiej książnicy była znana i bardzo lubiana przez młodych czytelników, autorka literatury dziecięcej - Renata Piątkowska. Wiele tytułów naszego gościa trafiło na Złota Listę Fundacji ABC Cała Polska Czyta Dzieciom, a kilka z nich uhonorowano prestiżowymi nagrodami. Pisarka przybyła na spotkanie z Elżbietą Malwiną Kożurno - lektorką, która przepięknie „ilustruje słowem” czytane książki. Na spotkanie autorskie zostali zaproszeni czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach.

Wiodącym tematem były zwyczaje, przysłowia i przesądy, które pisarka zawarła w kilku pozycjach książkowych ("Gdyby jajko mogło mówić", "Mądra głowa zna przysłowia", "Z przysłowiami za pan brat", "Szczęście śpi na lewym boku"), opisując ich znaczenie na przykładzie ciekawych i zabawnych historii dzieci.

Na wstępie nasz gość wyjaśnił młodym czytelnikom znaczenie i etymologię niektórych zwyczajów i tradycji, mocno osadzonych w naszej kulturze. Dla młodych słuchaczy przestało być więc tajemnicą, skąd się wziął prima-aprilis, dlaczego malujemy pisanki, co dawniej oznaczał mokry i suchy śmigus-dyngus oraz z jakiego powodu topimy Marzannę.

Potem miał miejsce test ze znajomości przysłów przez uczniów. Okazało się, że dzieci znają ich wcale niemało, jednak nie zawsze potrafią wytłumaczyć, dlaczego tak brzmią. I tego "trudnego" zadania podjęła się Pani Renata, tłumacząc, co znaczą m.in. przysłowia "wyjść jak Zabłocki na mydle", "mieć węża w kieszeni, mieć z kimś na pieńku"
Potem autorka przybliżyła słuchaczom niektóre z przesądów, które znaleźć można w książce pt. "Szczęście śpi na lewym boku", z ilustracjami znakomitego grafika Edwarda Lutczyna. Niewątpliwą atrakcją spotkania były "wystąpienia" Pani Malwiny, która w tak zabawny sposób czytała wybrane fragmenty z książek, iż dzieci śmiały się do rozpuku.

Autorka będąca wielką miłośniczką zwierząt poświęciła uwagę również swoim książkom, ("Zbój", "Mruk", "Oko w oko ze zwierzakiem" i "Najwierniejsi przyjaciele"), w których opisane są prawdziwe, często niezwykłe historie ze zwierzętami w roli głównej. Jej zamierzeniem było wzbudzenie u dzieci empatii do zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych i porzuconych. Szczególne zainteresowanie i uśmiech na twarzach słuchaczy wywołała opowieść o niezwykłym kocie, który od kilkunastu lat pełni funkcję honorowego burmistrza w jednym z miasteczek na Alasce.

Zwieńczeniem spotkania były dedykacje i autografy z przyjemnością wpisywane przez autorkę do zakupionych książek.

Spotkanie odbyto się w Laboratorium Aktywności Społecznej Open Space.
data/biblioteka/biblioteka/LAS logo 7-01.png