Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Zimowa Wymiana Książek

2016-02-09 przez Biblioteka

7 lutego już szósty raz, a pierwszy w nowej siedzibie przy ul. Bocheńskiej 26, spotkaliśmy się żeby wymienić swoje książki. Pomimo, że pogoda sprzyjała popołudniowym spacerom, okazało się, że niedzielnym celem dużej części niepołomiczan było Laboratorium Aktywności Społecznej Open Space, gdzie odbywała się Zimowa Wymiana Książek. Dobrą tradycją jest wysoka frekwencja, którą potwierdza niemal 1500 wymienionych książek. Tym większa to radość, patrząc na wciąż spadające wskaźniki czytelnictwa Polaków. Widocznie statystyka nie obejmuje Niepołomic. Pierwszy raz podzieliliśmy wymieniane książki na dwie grupy – wydane przed i po 1990 roku. Formuła ta przyjęła się i będzie kontynuowana na kolejnych wymianach. Jak zawsze, w czasie gdy dorośli wybierali swoje nowe lektury, na dzieci czekało wiele atrakcji.

Młodzi miłośnicy książek mieli niepowtarzalną okazją, aby osobiście poznać Łukasza Dębskiego - prozaika, autora książek dla dzieci i dorosłych. W autorskim dorobku naszego gościa skierowanym do młodego odbiorcy, znajduje się m.in. seria przewodników po krajach europejskich, Pociąg z literkami, Wiórki i wiewiórki i inne bajki wiersze” czy „Łamisłówki” i „Łamigłówki”. W trakcie spotkania autor zabrał dzieci w podróż do "najsmaczniejszego” kraju europejskiego skąd pochodzi pizza, spaghetti i lody czyli do Włoch oraz do Francji. Z „Wierszownika z podróży dookoła świata" nie tylko sam odczytywał pełne humoru, rymowane wierszyki dotyczące tych krajów, ale angażował też do ich prezentacji dziecięcą publiczność. Potem przyszedł czas na zagadki detektywistyczne oraz konkurs na szybkie przeczytanie wierszyków „łamiących” języki. Było przy tym dużo emocji i braw, a czas czytania był dokładnie mierzony i notowany. Nieoczekiwaną częścią programu spotkania była zabawa pod hasłem "Tropy Biblioteki". Zadaniem małych detektywów było odszukanie ukrytych wokół budynku Biblioteki karteczek z zagadkami i prawidłowe ich rozwiązanie.

Na zakończenie  każde dziecko otrzymało zabawną pamiątkę w postaci podpisu autora wykonanego na ręce. Oczywiście nie zabrakło też autografów składanych w zakupionych książeczkach. Niezwykłym przeżyciem dla pasjonatów kreatywnych zabaw plastycznych były z pewnością  warsztaty z Anna Kaszubą-Dębską - malarką, graficzką, ilustratorką, która zaprojektowała i zilustrowała ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych. Na tychże warsztatach dzieci pod czujnym okiem Pani Anny poznawszy technikę kolażu czyli komponowania i naklejania ścinków gazet, papierów tworzyły portrety królowej Bony, która często bywała w Niepołomicach i której zawdzięczamy tę zwyczajną, codzienną włoszczyznę. Dużą frajdę sprawiło dzieciom wykonywanie sówek z różnej wielkości papierowych serduszek oraz bałwanków ze styropianowych kubeczków. Z wykorzystywanych przez nich różnorodnych materiałów i przyborów powstała piękna galeria papierowych „nocnych ptaków”, świadcząca o niezwykłej wyobraźni i twórczej fantazji młodych ludzi. A zaproponowane w finale zabawy ruchowe z wykorzystaniem piłeczek i chusty animacyjnej pozwoliły dzieciom "rozprostować kości” oraz sprawdzić ich tężyznę  fizyczną i celność.

Czas wymiany jak zawsze mija szybko, a okresy pomiędzy kolejnymi spotkaniami się dłużą. Z rozmów z czytelnikami wywnioskowaliśmy, że ten sposób promocji czytelnictwa podoba się wszystkim. Dlatego też uznaliśmy, że wymiany będą się odbywały częściej. Kolejny raz spotkamy się 8 maja 2016 r. i już serdecznie zapraszamy.

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki