Zwyczaje, przesądy i przysłowia w podłęskiej Bibliotece

2016-03-14 przez Biblioteka

Dłuuuuuga … kolejka oczekujących na autograf Renaty Piątkowskiej ustawiła się po spotkaniu autorskim w Bibliotece Publicznej w Podłężu. Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Podłężu mieli możliwość bliższego zapoznania się z wyjątkowymi książkami popularnej i cenionej pisarki dziecięcej oraz posłuchania „na żywo” prawdziwego lektora, w osobie Elżbiety Malwiny Kożurno.

Autorka ma w swoim dorobku książki o bardzo zróżnicowanej tematyce, ale w poniedziałkowy poranek zachęcała do lektury pozycji mówiących o zwyczajach, przysłowiach i przesądach w Polsce, ale nie tylko.

Fragment książki „Gdyby jajko mogło mówić” poświęcony prima aprilisowi, rozbawił zgromadzona publiczność i był wstępem do dalszej części spotkania. Teraz każdy przybyły do Biblioteki uczeń wie, skąd wzięła się nazwa śmigus-dyngus i jak kiedyś wyglądał ten obyczaj.

Przysłowia również nie stanowią już żadnego problemu bo po przeczytaniu książek „Z przysłowiami za pan brat” i „Mądra głowa zna przysłowia” dzieciaki na ten temat będą wiedziały wszystko! Natomiast wiele ciekawostek o przesądach zdobędziemy z kolejnej publikacji pt. „Szczęście śpi na lewym boku”.

Pani Renata podkreśliła jak ważne jest kultywowanie naszych narodowych tradycji i obyczajów oraz jak dobrze wiedzieć skąd, dlaczego i jak się narodziły.

Autorka zachęciła również do sięgnięcia po książki, które poświęciła zwierzętom, a jest ich naprawdę ogromna różnorodność - począwszy od kotów, a skończywszy na słoniach. Wszystkie te „zwierzaczkowe” historie są prawdziwe i każdego czytającego chwytają za serce nie pozostawiając obojętnym na ich los. „Mruk”, „Zbój”, „Oko w oko ze zwierzakiem” czy „Najwierniejszy przyjaciel”  to książki, które z pewnością uwrażliwią naszych młodych czytelników.

Z pewnością nasi czwartoklasiści zostali wzbogaceni o pozaszkolną wiedzę, a dzięki rewelacyjnemu przekazaniu tekstów naszego gościa przez Panią Malwinę zachęceni do korzystania ze zbiorów Biblioteki.

Podziękowania za interesujące spotkanie oraz kolorowy bukiet kwiatów od uczniów Pani Renia przyjęła ze wzruszeniem i złożyła obietnicę kolejnej wizyty w naszej książnicy.

Czekamy z niecierpliwością!