Biblioteka Niepołomice » Aktualności » Wydarzenia » Podgląd aktualności

Życie w PRL – i straszne i śmieszne

2017-06-26 przez Biblioteka

Szóste spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 20 czerwca 2017 r. i zostało poświęcone dyskusji pod hasłem : „Życie w PRL – i straszne i śmieszne.”

Tym razem nasze rozmowy poświęcone zostały najciekawszym książkom dotyczącym życia codziennego i kultury okresu Polski Ludowej. PRL to okres, który kojarzy nam się bardzo różnie. Blaski i cienie tamtej epoki do dzisiaj dzielą większość Polaków na dwa obozy. Niektórzy wspominają z rozrzewnieniem codzienne życie w ustroju komunistycznym, które choć pełne absurdów, potrafiło jednak cieszyć. Dzisiaj, ponad dwie dekady później, warto poznać PRL na nowo. Pomogą nam w tym książki, które opisują najróżniejsze aspekty tych trochę zapomnianych lat. Oto one :

„PRL. Jak cudnie się żyło!”  Wiesława Kota, to w opinii naszych Klubowiczek skarbnica wiedzy o tamtym okresie w swoistej pigułce. Książka ukazuje codzienne życie naszych rodaków w komunistycznej Polsce. Autor w skróconej formie opisuje wiele tematów, dotyczących życia zwykłego szarego obywatela PRL-u. Czytelniczki zwróciły szczególną uwagę na to, iż autor opisując ówczesną rzeczywistość, praktycznie pominął kontekst polityczny, skupiając się wyłącznie na zabawnej i często absurdalnej, szarej codzienności. Nie jest to książka dla  osób, które spodziewają się negatywnej oceny historii, czy własnych opinii autora. Dla miłośników literatury obowiązkowym rozdziałem będzie ten, dotyczący herosów popkultury. Znajdziemy tu ciekawostki, dotyczące kultowych już pisarzy, takich jak : Joe Alex, Alfred Szklarski, Joanna Chmielewska, Michalina Wisłocka, czy Zbigniew Nienacki. Kolejną książką, wartą polecenia jest publikacja Sławomira Kopra pt. „ Stracone pokolenie PRL”. Autor skupia się na życiu ludzi kultury okresu Polski Ludowej. Część bohaterów zna każdy Polak, ale są i tacy, o których zapomniano lub zostali wymazani z pamięci narodu.  Zachęcamy do przeczytania rozdziału  o Andrzeju Brychcie, pisarzu o którym niewielu dzisiaj pamięta . Miał życie pełne  wzlotów i upadków, a jego twórczość warto poznać, chociażby ze względu na specyfikę  utworów, w których wykorzystywał własne doświadczenia z pracy w kopalni, z pobytu w więzieniu, czy tez z ringu bokserskiego. A tak przy okazji, zachęcamy do przeczytania całego cyklu książek Sławomira Kopra, poświęconego znanym ludziom epoki PRL-u, który posiadamy w zbiorach naszej biblioteki. PRL to przede wszystkim ten czas, kiedy publiczność ekscytowała się życiem ówczesnych aktorów, piosenkarzy, czy prezenterów telewizyjnych. Warto więc na pewno zapoznać się z następującymi tytułami : „ Prezenterki”- A. Szarłat,  „Aktorki”- Ł. Maciejewskiego, „ Kultowe seriale”- P. Piotrowskiego, „To była bardzo dobra telewizja”- D. Michalskiego

Podczas spotkania dyskutowałyśmy również o publikacji pt. „Blaski i nędze życia w PRL” Wacława Klaga. To książkowa satyra na temat ówczesnej rzeczywistości - kapitalne zdjęcia fotoreportera prasowego, artysty malarza i świetnego obserwatora realiów tamtych czasów.

Żyliście w PRL-u?  Znacie? To poczytajcie. Jesteście zbyt młodzi, by znać PRL? Tym bardziej poczytajcie! To, co z dzisiejszej perspektywy może wydawać się śmieszne i nieprawdopodobne, w tamtych czasach nie zawsze było zabawne, a wręcz przerażające, okrutne i niewiarygodne, ale istniało naprawdę!

Wróć

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki