Biblioteka Niepołomice » Aktualności » "Aktywna Biblioteka" » Cały świat za pan brat

"Cały świat za pan brat"

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprasza dzieci w wieku 6-13 lat
na warsztaty z podróżnikiem - Robertem „Robbem” Maciągiem.

Projekt pt. „Cały świat za pan brat” to propozycja dla dzieci zainteresowanych podróżami. Trzy tury warsztatów prowadzonych przez Roberta „Robba” Maciąga przybliżą uczestnikom kulturę Indii, Chin i Japonii. Na zakończenie zaprosimy wszystkich Państwa na wielokulturowy piknik rodzinny, na którym rolę naszych przewodników po świecie przejmą młodzi adepci podróżniczej wiedzy.
Robert "Robb" Maciąg - z wykształcenia nauczyciel specjalny, z pasji podróżnik i fotograf. Uwielbia fotografować ludzi. Jest laureatem konkursu Podróżnik Roku miesięcznika "Podróże" i zdobywcą Travelera miesięcznika "National Geographic". Jest też autorem publikacji „Rowerem przez Chiny…”, „Rowerem w stronę Indii” oraz licznych artykułów prasowych.

Warsztaty chińskie – 11 czerwca 2014

9:00 – grupa pierwsza

11:00 – grupa druga

Warsztaty indyjskie  – 16 lipca 2014

9:00 – grupa pierwsza

11:00 – grupa druga

Warsztaty japońskie  – 08 sierpnia 2014

12:00 – grupa pierwsza

13:30 – grupa druga

Wielki Rodzinny Piknik - 10 sierpnia 2014

godzina 16:00 – 18:00

Szanowni Rodzice i Opiekunowie uczestników projektów finansowanych z grantów zdobytych w konkursie „Aktywna Biblioteka”!

( „Co w puszczy piszczy” i „Cały świat za pan brat”)

 Zwracamy się z ogromną prośbą o jak najszybsze podpisanie i dostarczenie do bibliotek, w których odbywają się warsztaty, formularzy „Zgoda na wykorzystanie wizerunku”. Dokumenty te są nam konieczne do wywiązania się ze zobowiązań powziętych wobec Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – organizacji, która zorganizowała konkurs grantowy „Aktywna Biblioteka” i  dzięki której hojności otrzymaliśmy pieniądze na realizację projektów.

Zdjęcia, na których uwiecznimy Państwa dzieci, będą to zdjęcia grupowe ilustrujące przebieg warsztatów i zamieszczane będą one jedynie w celach dokumentowania  wykonania przez naszą Bibliotekę programów obydwóch dotowanych projektów.

Formularz „Zgoda na wykorzystanie wizerunku” do pobrania poniżej. 

FORMULARZ

Prosimy również o dołączanie do społeczności tworzących się na Facebooku wokół naszych projektów. Polubcie nas tak, jak my Was lubimy!

Z ukłonami

Koordynatorka projektów

Weronika Śliwiak

Wielki Rodzinny Piknik

Zakończenie warsztatów podróżniczych „Cały świat za pan brat”

W niedzielne popołudnie 10.08.2014 r. wszyscy Niepołomiczanie rządni podróży i ciekawi świata mogli poznać elementy tradycji trzech wielkich egzotycznych kultur azjatyckich: chińskiej, indyjskiej i japońskiej.
Na nasz piknik zaprosiliśmy jako animatorów uczestników projektu – dzieciaki, które od czerwca do sierpnia wzięły udział w trzech turach warsztatów podróżniczo – kulturoznawczych. Był z nami również Robert Robb Maciąg, który dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem i entuzjazmem globtrotera; były oczywiście całe rodziny młodych podróżników, przed którymi roztaczali oni własne wizje Azji.  Ale również zobaczyliśmy na pikniku mnóstwo zupełnie niezwiązanych z projektem osób, które jednak pod okiem naszych ekspertów bawiły się świetnie, a przy okazji nabywały nową wiedzę i zdolności. 
A na naszych stoiskach można się było nauczyć chińskiej sztuki kaligrafii oraz wziąć udział w „pałeczkowym” konkursie przekładania na czas ziarenek fasoli.  Kto natomiast „podróżował” do Indii – zdobił swoje dłonie malunkami na wzór i podobieństwo hinduskiej panny młodej, nie farbą jednak, ale w pełni zmywalnymi i hipoalergicznymi kredkami do ciała. Z możliwości przywołania do Niepołomic hinduskiej bogini szczęścia Lakszmi skorzystaliśmy również, wycinając swoje odciski stóp, ozdabiając  je i następnie wieszając na obrzeżach parkowej sceny. Największą popularnością cieszyły się chyba jednak tworzone przy użyciu pustych butelek PET japońskie drzewa kwitnącej wiśni – udało nam się przemienić całą scenę w Niepołomickim Parku w prawdziwy gaj kwitnących drzew. I może dlatego -  z powodu rodzinnej, pełnej serdeczności i tolerancji  atmosfery, dźwięków japońskiej muzyki płynącej z głośników oraz gaju na scenie  - poczuliśmy się na chwilę jak podczas święta Hanami w Kraju Wschodzącego Słońca. 
Mamy nadzieję, że dla wszystkich Państwa nasza magiczna piknikowa podróż do Azji była dobrą zabawą i okazją do poznania świata, zdobycia nowych umiejętności , oraz … pozachwycania się niepołomickimi dziećmi!
Młodzi Podróżnicy – gratulujemy Wam wiedzy, ciekawości świata i zapału!

Warsztaty, które już się odbyły

Warsztaty japońskie

z Robertem Maciągiem – ostatnie warsztaty projektu „Cały świat za pan brat”

Podczas ostatniej tury warsztatów kulturoznawczych realizowanych w ramach projektu „Cały świat za pan brat”, 08.08.2014 roku Robert Robb Maciąg zabrał dzieciaki zgromadzone podczas ostatniego dnia bibliotecznych wakacji oraz stałych uczestników cyklu spotkań podróżniczych do …Japonii. Po tych zajęciach nikt już z pewnością nie ma wątpliwości, dlaczego ten wyspiarski kraj, o bogatej, wielowiekowej kulturze, nazywany jest krajem kwitnącej wiśni!
Wprowadzając nas jak zwykle za pomocą wszystkich zmysłów w klimat Japonii, Robert krótko opowiedział nam o geografii państwa, o jego godle, a także o wiekach dobrowolnej izolacji kulturowej Państwa Wschodzącego Słońca. Oglądaliśmy taniec gejsz, walki sumoków, stroje samurajów, analizowaliśmy japońskie menu codzienne i odświętne, słuchaliśmy japońskiej muzyki, a w przerwach slajdowiska delektowaliśmy się smakiem oryginalnej japońskiej herbatki podawanej przez Robba w przywiezionych z podróży czarkach oraz zbiorowo krzywiliśmy się nad sosem wasabi, którym uraczył nas Pan Podróżnik.
Dowiedzieliśmy się, na czym polega święto Hanami  i dlaczego dla Japończyków ważniejsze od prognozy pogody są prognozy zakwitu drzew wiśni. Na pamiątkę dzisiejszego spotkania dzieciaki z obydwóch grup podróżniczych zabrały do domów własnoręczne stworzone figurki orgiami (głowy smoków), a w Bibliotece wzbogaciliśmy nasze zbiory w ilustrowany wiszący słownik polsko – japoński wykonany przez starszą grupę.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Przed nami jeszcze jedno spotkanie z Robbem – tym razem plenerowe. W niedzielę na pikniku Rodzinnym, na który zapraszamy wszystkich Państwa, również tych, którzy nie byli z projektem związani, a są po prostu ciekawi świata.
Z centrum Niepołomic, w niedziele między 16 a 18 przeniesiemy się do Chin, Indii i Japonii.
Do zobaczenia!

Warsztaty indyjskie

Wakacyjna podróż pełna egzotyki przy dźwiękach sitary czyli…
...Namaste Indie!

Za nami druga tura warsztatów projektu „Cały świat za pan brat”. Tym razem Robert Robb Maciąg zabrał dzieciaki z Niepołomic prosto do Indii. Zajęcia odbyły się 16 lipca 2014 roku w Czytelni Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Biernata w Niepołomicach. Projekt został sfinansowany ze środków uzyskanych przez nas w konkursie grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Na dzisiejszych zajęciach, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się wielu ciekawostek z historii, kultury i religii dawnej kolonii brytyjskiej, jak również faktów związanych z geografią, językiem i życiem codziennym tego egzotycznego dla nas kraju.
Jak zwykle, zabierając nas w podróż Robb nauczył uczestników spotkania kilku słów na drogę w języku hindi (to jeden z ponad 20 bardzo różnych używanych w Indiach języków i to dlatego Hindusi z dwóch krańców Indii porozumiewają się po… angielsku). Nasz zaprzyjaźniony podróżnik opowiedział również o najważniejszych indyjskich świętach holi i diwali, na swoich slajdach prezentując feerię kolorów tak kochaną przez mieszkańców Indii i obecną w ich życiu na każdym kroku.
Wraz z Robbem uczestniczyliśmy w weselu (na 7 tysięcy gości) oraz w uroczystościach pogrzebowych, na których zakazana jest jawna żałoba. Podziwialiśmy malowanie rąk henną i sami ozdabialiśmy swoje wycięte z papieru obrysy dłoni na indyjski sposób. Oglądaliśmy zdjęcia naszych rówieśników w szkolnych mundurkach i tych, którzy już w wieku 8 lat muszą ciężko pracować oraz stada świętych krów na ulicach. Zamyśliliśmy się na chwilę nad wieczną miłością księcia (radży) do zmarłej żony, na której pamiątkę postawił Tadż Mahal. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego panny młode w Indiach nie noszą białych sukien (to kolor zarezerwowany dla wdów) tylko czerwone oraz w jakim celu każdy mieszkaniec Indii przynajmniej jeden raz w życiu musi obmyć się w świętej rzece Ganges.
Przy okazji poznawania niektórych z wierzeń hinduistycznych, odrysowaliśmy swoje stopy i ozdobiliśmy je symbolami zapraszającymi do domu boginię Lakszmi.
Wąchaliśmy orientalne przyprawy i komponowaliśmy z nich mieszankę do herbaty, którą w indyjski sposób sporządził dla nas Robert. I nawet poćwiczyliśmy jogę! A to wszystko przy dźwiękach oryginalnej indyjskiej muzyki oraz w zapachu kadzidełek…
To wszystko sprawiło, że poczuliśmy za pomocą wszystkich zmysłów klimat Indii. A nawet ich smak i zapach!

Na kolejne, tym razem japońskie warsztaty zapraszamy do Biblioteki w Niepołomicach już 8 sierpnia. Zaś 10 sierpnia w  godzinach od 16 do 18 na Pikniku Rodzinnym w Parku Miejskim po raz ostatni w ramach naszego projektu spotkamy się z Robbem Maciągiem i zderzymy z sobą trzy egzotyczne kultury: chińską, japońską i indyjską.
Zapraszamy!!!

Warsztaty chińskie

11 czerwca 2014 w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach odbyły się pierwsze warsztaty w ramach realizacji projektu „Cały świat za pan brat”, na który nasza biblioteka zdobyła fundusze w III edycji konkursu grantowego "Aktywna Biblioteka".
Wszystkie zajęcia w trakcie trwania tego projektu prowadzi Robert „Robb” Maciąg, znany już dzieciakom w naszej gminie ze wcześniejszych podróżniczych spotkań bibliotecznych. Na początek wielkiej podróżniczej przygody, Robb zabrał dwie grupy z Niepołomic do… Chin.

Na początek opowiedział, jak wielkim i różnorodnym krajem jest Państwo Środka, a następnie zapoznał dzieci z tradycją, kulturą i historią tego mocarstwa. Wychodząc od czasów Cesarstwa, poprowadził słuchaczy pośród barwnych slajdów szlakiem Wielkiego Muru, zapoznał z terakotowa armią, wśród której posągów nie znajdziemy dwóch takich samych żołnierzy i opowiedział ciekawostki o smokach, które według chińskich legend są…dobre! Zgłębialiśmy tajemnice chińskiej medycyny, przyglądali się uprawie pól ryżowych i sposobom pozyskiwania różnych rodzajów herbaty. Wspólnie nauczyliśmy się kilku podstawowych zwrotów w najtrudniejszym ponoć języku świata, a co więcej – dowiedzieliśmy się, jak napisać po chińsku życzenia noworoczne oraz życzyć komuś powodzenia!

Oglądając oryginalne przedmioty przywiezione przez prowadzącego warsztaty, takie jak posążki smoków, porcelanowe łyżki i wachlarze oraz popijając chińską zieloną herbatkę zaparzoną przez Robba w oryginalnym czajniku (czy wiedzieliście Państwo, że herbata po chińsku to „cza”?) w sposób bezbolesny nauczyliśmy się jeść pałeczkami – nawet chińską zupę!
Zadaniem domowym uczestników dzisiejszych warsztatów jest ćwiczenie jedzenia pałeczkami oraz wprawianie się w chińskiej kaligrafii, tak aby podczas sierpniowego pikniku kończącego projekt mogli nauczyć tych dwóch egzotycznych  umiejętności innych Niepołomiczan oraz wszystkich gości.  Już dzisiaj zapraszamy Państwa 10 sierpnia 2014 roku do Parku Miejskiego – szczegóły na naszej stronie, Facebook’u i plakatach.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w projektach „Cały świat za pan brat” oraz „Co w puszczy piszczy, czyli niepołomicki klub przyrodnika”  zapraszamy do odwiedzenia naszej biblioteki – zapisy na kolejne warsztaty już trwają, a ilość miejsc jest ograniczona!

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami. Zapisując się do newslettera, otrzymasz pocztą e-mail informacje o organizowanych spotkaniach z pisarzami, wystawach, oraz nadchodzących imprezach cyklicznych.

Miejsce Przyjazne Maluchom

Realizowane projekty:

Biblioteka Narodowa - zakup nowości wydawniczych Program Rozwoju Bibliotek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek Staniątki - remont i rozbudowa biblioteki

Polecamy:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie Niepołomice FIDKAR M@łopolski Cała Polska Czyta Dzieciom Instytut Książki